EMC 10 MAYIS 2011 / 14:03

EMC devleşen bilgiyi bulutla kontrol altına alacak

EMC devleşen bilgiyi bulutla kontrol altına alacak

9 Mayıs’ta başlayıp 12 Mayıs’a kadar sürecek olan ve Las Vegas'ta düzenlenen EMC World 2011'in ana konusunu global bazda katlanarak artan veri, bunu analiz edebilme ve depolama ihtiyacının gelişimi, bu ihtiyaçlara yanıt verebilecek çözüm ve teknolojiler oluşturuyor. Handan Aybars Las Vegas'tan bildiriyor.EMC'nin bu yılki etkinliği, kapsamlı bir programı kalabalık katılımcı kitlesine sundu. 2011 yılı konferans başlıkları depolama, büyük veri, iş sürekliliği ve kriz yönetimi, bulut bilişim, güvenlik, depolama ve BT yönetimi, otomasyon ve bütünleşik çözümler, sanallaştırma şeklinde sıralandı. 500'ün üstünde oturumla EMC ve etkinliğin düzenlenmesine katkıda bulunan diğer BT sektörü çözüm ortakları teknolojilerini birebir gösterme, workshop'larla etkileşim sağlama ve etkili iletişim kurma imkanı yakaladı.

Bilginin önlenemez gelişimi

EMC CEO’su Joe Tucci, günümüzde BT’nin odaklandığı üç temel konuyu; bütçe ikilemi, data konumlandırma ve güvenliği hatırlatarak başladı. Tucci data konumlandırma başlığında bazı önemli bilgiler de paylaştı. Buna göre; 2010 yılında dijital büyüklüğün 1,2 zettabayt oldu. “Bunu yönetebilmek önemli” diyen Tucci, 2020 yılında ise 35 zettabayt veri olacağı tahmininde bulundu. Bu büyük artışa rağmen, bu bilginin yüzde 90’ının yapılandırılmamış olduğuna 2011 itibariyle dijital evrende 300 quadrillion dosya olduğuna dikkat çeken Tucci, şöyle devam etti:

“Sektörde değişim çok hızlı. Uygulamalar değişiyor, sanallaşıyor ve artıyor. Son kullanıcı platformları bulut sayesinde değişiyor. Tabletler ve buna benzer ürünler hayatımıza giriyor, iş yapmak daha kolay hale geliyor. Aplikasyonlar hiç bu kadar kapsamlı ve ortak bir değişim sergilememişti.”

Yeni ürünlerde sınır yok

EMC’nin bu yapıda önemli bir portföye sahip olduğuna dikkat çeken Tucci, teknolojili uygun maliyetle kullanabilmenin önemli olduğuna, kendilerinin de bunu sağlamaya özen gösterdiklerine işaret etti. Gelinen noktada bulut yapısına güvenilmesi gerektiğinin altını çizen Tucci, şunları söyledi:

“Buluta, yani büyük veriye yolculuk büyük bir yatırım, büyük bir fırsat demek. Geçen 3 yıl bu konuda önemli yatırımlar yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Depolama alanında 41 yeni ürün çıkardık. Bu, sektörde tarihi bir rekor. EMC Isilon, EMC Hadoop, Project Lighting gibi yeni ürünlerimiz olacak. Sanallaştırma, bulutun bir sonucu. Melez bulut ise, kurumsal bazda maliyetleri azaltacak, hızı artıracak, kontrol sunacak.”

Veriyi geri alabilme farkı

Basınla düzenlenen ayrı bir toplantıda, son dönemde artan güvenlik sorunları ile ilgili bir soruyu ise Tucci, Amazon ve Sony örneklerinin farklı durumlar olduğu sözleriyle yanıtladı ve şöyle devam etti:

“Amazon’un yaşadıklarının temelinde depolama sorunu vardı. Ama sonuçta bilginin güvenliği yeniden sağlandı. Sony’nin web sitesine ise birileri girdi ve bazı kullanıcı bilgileri çalındı. Amazon ve Sony’nin yaşadıkları arasında fark var. Her gün yeni birşeyler oluyor ve önemli olan; bilgiyi geri alabilmek, onu düzeltebilmek. İşte biz bunu sağlıyoruz.”

Yeni ürünler, güçlü ekosistem

EMC Bilgi Altyapı Ürünleri Başkanı Pat Gelsinger da, bulut teknolojisinin BT yapısını değiştirdiğine dikkat çekti. Gelsinger’e göre bu yapıyı destekleyen üç faktör var: Birincisi performans artışları. İkincisi sanal sunucuların gelişimi. Üçüncüsü ise flash teknoloji ile hafıza kapasitelerinin gelişimi. “Tüm bunlar buluta yönelimi sağlıyor” diyen Gelsinger şöyle devam etti:

“Geçen yıl private cloud üstünde durmuştuk. Bu konuda çok yeni ürünlerimiz oldu. Böylece etkili depolama ve data kullanımı sağlanılor. Bu konuda Vblock, Hyper Cloud Management, Isilon, Atmos 2.0, Greenplum database aplikasyonu, Documentum xCP gibi yeni çözümlerimiz ile önemli bir ekosistem sunuyoruz.”

EMC World 2011 ile ilgili gelişmeleri http://twitter.com/#!/emcworld adresinden takip edebilirsiniz.
ETİKETLER : EMC world 2011
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun