EMC 20 EYLÜL 2012 / 10:51

Büyük verinin insani yüzü ortaya çıkıyor

Büyük verinin insani yüzü ortaya çıkıyor

EMC, insanoğlunun tüm yaşamını çevreleyen “Büyük Veri / Big Data” kavramını görselleştiren “Büyük Verinin İnsani Yüzü” projesine destek olduğunu açıkladı. Projede dünyadaki birçok vericiden alınan verilerden kitap ve belgesel oluşturulacak.Okyanusların haritalarını çıkarmak için başlarına antenler takılmış olan fok balıkları; sivrisinekleri hedef almak için kullanılan uydular; Gana’da sahte ilaç satışını önleyici SMS sistemi; depresyona gireceğinizi önceden tahmin edebilen akıllı cep telefonları; boşanmaya doğru gittiğinizi iki yıl öncesinden bilen kredi kartları; bedeninizden doğrudan doktorunuza bilgi aktaran haplar...

Bu ve diğer hikayeler “Yaşamda Bir Gün” fotoğraf serisinin yaratıcısı Rick Smolan’ın en yeni girişimi “The Human Face of Big Data, Büyük Verinin İnsani Yüzü” aracılığıyla aktarılacak.

Ana sponsorluğunu EMC’nin üstlendiği proje, dünyanın dört bir yanındaki uydular, milyarlarca sensör, RFID etiketleri ve GPS özellikli kamera ve akıllı cep telefonları tarafından toplanan verileri gerçek zamanlı olarak görselleştiriyor. Proje, insanoğlunun varlığının farklı yönlerini ölçmelerini, anlamalarını ve etkilemelerini mümkün kılabileceği düşüncesini temel dayanak olarak alıyor.

Projenin yaratıcısı; üç yıl süreyle ABD Başkanı Barack Obama ile “Obama’nın Zaman Kapsülü” projesine imza atan dünyaca ünlü fotoğrafçı Rick Smolan. Smolan; Life, Time, National Geographic gibi uluslararası dergilerdeki görevleri ile anılan önemli bir isim.Ünlü fotoğrafçı Rick Smolan projeyle ilgili açıklamasında; “Bu proje ile hedef; Büyük Veri’nin, akıllıca kullanılması durumunda sahip olduğu potansiyelle dikkat çekmek kadar; dikkatli olunmadığı taktirde insanlık için barındırdığı tehlikeler ekseninde, evrensel bir sohbet ortamı yaratmak. Büyük Veri; iş dünyası, akademik dünya, devlet, sağlık hizmetleri ve günlük yaşamı neredeyse görünmez bir biçimde arkasından sürükleyen olağanüstü bir bilgi devrimini temsil ediyor. Ve diğer tüm yeni araçlar gibi, istenmeyen sonuçlara sebep olma potansiyeli de taşıyor. Ancak, dikkatli ve akıllı davranıldığı takdirde, çok da uzak olmayan bir gelecekte, bu yeni teknolojilerin insanlığa, dillere ve sanata olumlu etkisi olabilir” dedi.

EMC’nin Ürün Operasyonları ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jeremy Burton ise “Büyük Veri, bir elin parmağını geçemeyen bilim adamının girişimiyle bilgisayar laboratuarlarında başladı. Çok yakın zamanda, her yaştan insan, Büyük Veri’nin yaşama, yönetme, çalışma ve oynama şekillerimiz üzerindeki dönüştürücü etkisinin farkına varacak. Büyük Verinin İnsani Yüzü projesi, Büyük Verinin toplumsal etkisine parmak basan, Büyük Veriyi insanileştiren en önemli girişim. Bu projenin uzun vadeli ve anlamlı bir etki yaratacağına inanıyorum” dedi.Proje aşamaları ise şu şekilde oluşturuluyor:

Eylem Halindeki Büyük Verinin Görsel Kaydı

Mart 2012’de Rick Smolan ve Jennifer Erwitt, Büyük Verinin dünyasını keşfetmeleri ve iddia edildiği gibi Büyük Verinin insanlık için bugüne kadar görülmemiş bir araç kümesini temsil ederek, türümüzün karşı karşıya kaldığı zorlukların üstesinden gelmemize gerçekten yardımcı olup olamayacağını belirlemeleri için 100’den fazla fotoğrafçı, editör ve yazarı dünyanın dört bir köşesine yolladı.

Akıllı Telefon Uygulaması

25 Eylül’den 2 Ekim’e kadar, dünyanın dört bir yanında yaşayan insanlar The Human Face of Big Data uygulaması (iOS ve Android işletim sistemli akıllı telefonlarda, ücretsiz) ile “dünyamızı ölçmeye” davet edilecek. Uygulama, insanların telefonlarındaki sensörleri kullanarak bir dizi etkinliğin parçası olmalarını sağlayacak ve ayrıca kışkırtıcı sorulara verdikleri cevapları dünyanın bir ucundaki diğer insanların cevaplarıyla karşılaştırma fırsatı verecek. Katılımcılar günlük rutinlerini çizebilecek, onlara şans getiren nesne ve ritüelleri paylaşabilecek, diğerlerinin yaşamları boyunca tecrübe etmek istedikleri özel bir şeyi bir an için görebilecek ve onların dünyası ile ilgili gizli sırları keşfedebilecek. Katılımcılar ayrıca dünyanın bir ucundaki “veri ikizleri”ni bulma şansına da sahip olabilecek.

“Görev Kontrolü” Deneyimi

2 Ekim’de, medya kuruluşlarının temsilcileri New York, Londra ve Singapur’da gerçekleşecek olan Görev Kontrolü etkinliklerine davet edilecek. Etkinliklerde katılımcılardan toplanan bilgiler analiz edilecek, görselleştirilecek ve yorumlanacak. Büyük Veri arenasındaki uzmanlar ve yeniliklere imza atanlar çalışmalarından örnekleri “Büyük Veri Laboratuarı”nda interaktif bir şekilde paylaşacaklar. Gün içinde dünyanın dört bir yanındaki insanların da etkinlikleri takip edebilmeleri için internetten canlı yayın bağlantıları da gerçekleşecek.

TED (Technology, Entertainment, Design)’in Gençlik Koluyla İşbirliğiyle “Büyük Veri Dedektifleri”

8 Kasım’da dünyanın dört bir yanındaki 6-12. sınıf öğrencileri ve öğretmenleri Veri Dedektifleri girişimiyle bir dizi veri toplama etkinliğine katılacak ve kendi dünyalarını ölçecek, analiz edecek ve bir veri haritası çıkaracaklar. Bu etkinlikler binlerce öğrenci arasında bağ kurulmasını sağlayacak ve onların görüşlerini, düşüncelerini, endişelerini ve inançlarını heyecan verici veri görselleri ve grafikler ile paylaşmalarına olanak tanıyacak.

Büyük Verinin İnsani Yüzü, Kitap Projesi

20 Kasım’da Büyük Verinin İnsani Yüzü ( The Human Face of Big Data) kitabı tanıtılacak ve aynı gün; 30 ülkedeki dünya liderleri, Fortune 500 listesindeki CEO’lar ve Nobel ödülü kazananlardan oluşan 10 bin kişiye hediye edilecek. Kitapta büyüleyici güzellikte 200’den fazla fotoğraf, tanınmış

değerli yazarlardan deneme yazıları ve dünyaca ünlü tasarımcı Nigel Holmes’un tasarladığı çarpıcı, bilgilendirici grafikler yer alacak. Kitap ayrıca internet üzerinden ve büyük kitapçılardan da satın alınabilecek.

Belgesel Film

2013 senesinde Büyük Verinin İnsani Yüzü( The Human Face of Big Data ) belgeseli yayınlanacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun