EMC 15 KASIM 2011 / 14:26

Bulut bilişim EMC Forum 2011'de masaya yatırıldı

2020’de sayısal veri 44 kat artacak

İstanbul'da gerçekleştirilen EMC Forum 2011 etkinliğinde kurumların geleneksel veri merkezlerinin sınırlarını bulut bilişimle nasıl aşabilecekleri ve bulut eşliğinde büyük verinin getirdiği fırsatlar konuşuldu.EMC tarafından bu yıl 5. kez düzenlenen EMC Forum 2011’de EMC iş ortakları, BT sektörü temsilcileri ve analistlerden oluşan 1.200’den fazla katılımcı bir araya geldi.

Etkinlikte katılımcılara geleneksel ve ilişkisel veri tabanlarında yer alan verilerin dışında kalan 'yapılandırılmamış' verileri de kapsayan, farklı boyut ve formattaki veri kümelerini bütünleştirmeye ve analiz etmeye yönelik çözümler aktarıldı. Ayrıca bulut bilişimin mevcut BT hizmetleriyle ve büyük veriyle nasıl uyumlu çalışabileceğine dair yöntemler paylaşıldı.

EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez, açılış konuşmasında kurumların EMC’nin sunduğu bulut bilişim ve gelişmiş veri depolama çözümleri aracılığıyla maliyetlerini nasıl düşürebileceklerine, işlerinde verimliliği ve çevikliği nasıl artırabileceklerine ve kurumlardaki 'Büyük Veri’ olarak adlandırılan yapısal olmayan veriden nasıl fayda sağlayabileceklerine değindi.

Sönmez, “EMC’nin görevi müşterilerini bulut bilişime geçiş süreçlerinde doğru çözüme yönlendirmek ve BT altyapılarını dönüştürmelerine yardımcı olmaktır. Geleneksel BT altyapıları oldukça masraflı olmanın yanı sıra, karmaşıklığı ve esnek olmaması nedeniyle kurumlar açısından zorlayıcı olabiliyor. Bulut bilişim, kurumların geleneksel BT altyapılarındaki zorlayıcı unsurları bertaraf etmeleri ve esneklikten uzak BT altyapılarını daha çevik ve verimli yapılara dönüştürmeleri için doğru yöntemi sunuyor” dedi.

"Bulut bilişim kurumlar için önemli bir fırsat"

EMC Forum 2011’in ana oturum konuşmasını yapan EMC Corporation Global Gelişim Merkezi CIO ve COO’su Sanjay Mirchandani de, Bulut Bilişim ve Büyük Veri’nin BT sektöründeki en etkili ve çarpıcı yenilikler olduğunu söyledi. Bulut Bilişim ve Büyük Veri kavramlarının şirketlerin en değerli varlıkları olan veriyi yönetme ve bu verilerden fayda sağlama konusunda önemli bir fırsat sunduğunu dile getiren Mirchandani, “Şirketler bulut bilişime geçiş süreçlerinde işleriyle ilgili gerçek zamanlı, kritik önem taşıyan kararlar almak için artık büyük verinin sağladığı değerlerden faydalanabilecekler. Bu sayede mevcut BT ortamlarının karmaşıklığını azaltmanın yanında, sundukları hizmetleri geliştirecek fırsatlara da sahip olacaklar” dedi.

Mirchandani ayrıca işletmelerin buluta giden yolculukta BT hizmetlerini dönüştürürken, büyük veriyi gerçek zamanlı olarak nasıl analiz edebileceklerini ve büyük veriden maksimum fayda sağlayabilmek için EMC’nin kendilerine hangi çözümlerle nasıl yardımcı olabileceğini anlattı.

Etkinlikte dört ana konuya odaklanıldı

EMC Forum 2011 İstanbul etkinliğindeki oturumlar “Veri depolama”, “Bulut”, “Büyük Veri” ve “Yedekleme - Kurtarma Çözümleri” olmak üzere dört ana konuya odaklandı.

Veri depolama oturumlarında EMC Unified Depolama Çözümleri ve EMC Enterprise Depolama Çözümleri kanalıyla katılımcılara veriyi en uygun maliyetle en etkin biçimde nasıl yönetebilecekleri konusunda bilgiler aktarıldı.

Bulut oturumlarında katılımcılarla bulut bilişim ortamına geçtikçe veri merkezlerini konsolide etmenin, Oracle, SAP ya da Microsoft Exchange gibi iş kritik uygulamaları sanallaştırmanın ve güvenli bir bulut ortamı yaratmanın yöntemleri paylaşıldı.

Yedekleme – Kurtarma oturumunda özellikle heterojen (karma) ortamlarda daha etkin koruma ve yedekleme konuları ele alınırken, Büyük Veri oturumunda katılımcılara büyük ebatlarda yapısal olmayan veriyi nasıl depolayabilecekleri, bu verileri nasıl analiz edebilecekleri ve bu veriden iş hedefleri için nasıl değer yaratabilecekleri konusunda bilgi verildi.

2020’de sayısal veri 44 kat artacak, yüzde 90’ını büyük veri oluşturacak

IDC’nin gerçekleştirdiği Dijital Evren araştırması yıllık veri miktarının 2020’de yüzde 44 oranında artacağını öngörüyor. Üretilecek bu verilerin yaklaşık yüzde 90’ını yapılandırılmamış veriler oluşturacak. Yapılandırılmamış verilerin büyük kısmını da mobil cihaz kullanıcılarının kaydettiği resim ve videolar oluşturacak.

2011 yılı sonuna dek dijital dünyaya yönetilmesi gereken 500 katrilyon yeni dosya eklenecek. Veri miktarı olağanüstü düzeyde artacak ancak, BT çalışanlarının sayısı yüzde sadece yüzde 50 büyüyecek.

BT bütçelerinin yaklaşık dörtte üçü, yani ortalama yüzde 73’ü, mevcut altyapı ve uygulama sistemlerini devam ettirmek için harcanıyor. Bütçelerin yalnızca yüzde 27’si şirketlerin rekabetçi yönlerini geliştirmek, müşterileri ile ilişkileri sıkılaştırmak ve rakiplere karşı avantajlara sahip olmak için ayrılıyor.

Şirketler, bu yüzde 27’lik paya daha fazla değer sığdırmak istiyor. EMC bu ikilemin çözümünün bulut bilişim ve BT’yi hizmet olarak sunmakta yattığına inanıyor.

Bulut bilişim EMC müşterilerinin daha fazla verimlilik ve çeviklik kazanmalarına, ortamlarını daha verimli bir şekilde kontrol edebilmelerine, işlerini geliştirecek daha çok sayıda fırsat yaratmalarına ve otomasyon konusunda daha fazla yeteneğe ulaşmalarına yardımcı oluyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun