Ekonomi 06 AĞUSTOS 2014 / 15:59

Yeni NCR İnteraktif ATM video yazılımı Avrupa’da ilk kez kullanılıyor

TEB, Avrupa çapında NCR İnteraktif ATM video yazılımını kullanan ilk banka oluyor.Türk Ekonomi Bankası (TEB), NCR’nin gişe hizmetlerini verecek yeni görüntülü, uzaktan destekli teknolojisini kuran Avrupa’daki ilk banka oldu. NCR Corporation ile yakından çalışmalar yürüten TEB, kısa süre önce İstanbul Çekmeköy şubesinde ilk NCR İnteraktif ATM’sini hizmete sundu. Hedeflenen; bekleme süresinin azaltılması, müşteri deneyiminin geliştirilmesi ve müşterinin kuruma olan bağlılığının arttırılıp, bunun sonucunda banka işlerinde verimlilik ve karlılık artışı sağlanması olarak gözüküyor.

Yeni uygulama, TEB’in 1990 yılında ilk ATM’si ile başlamış NCR ile arasındaki iş ilişkisinin devamı olarak nitelendirilmektedir. Günümüzde, NCR, TEB’in ATM’lerinin %90’ından fazlasını karşıladığı bilinmekte. Aynı zamanda ATM ağının nakit yönetimine ve ATM ağının arıza izlenmesine ve operasyonuna destek veren NCR,gerekli yazılımları da sağlıyor. TEB, ayrıc ağa izinsiz girişleri veya iç güvenlik tehditlerini ortadan kaldıran ve işletme giderlerini düşüren bir ATM güvenlik teknolojisi “NCR Solidcore Suite for APTRA” kullanıyor.

ATM’den birebir hizmet

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi konuyla ilgili;“Perakende şube ağımızı, yeni teknolojilerle güçlendirerek, müşteri deneyimini geliştirmek, TEB için temel bir stratejidir. Bizim hedefimiz, müşterilerimize değerli, rahat ve interaktif hizmetler sunarak müşterilerimiz ile daha derin ilişkiler kurmak” dedi. Mendi sözlerine şöyle devam etti:
“Bu stratejiyi ilerletmeye ve gerçekleştirmeye yardım etmeleri için NCR’nin şube dönüşüm uzmanları ile yakın çalışmalar yaptık. NCR İnteraktif ATM şimdiden TEB müşterilerinin bankacılık deneyimini geliştiriyor; onlara uzaktan canlı yardım hizmeti sunuyor, böylece şube içlerindeki klasik kuyrukları azaltıyor ve işimizi daha etkin şekilde yapabilmemize olanak tanıyor.”

NCR’nin görüntülü, uzaktan destekli yazılımı, TEB müşterilerinin, normal ATM işlemlerinin %95’ine kadar bankacılık işlemlerini canlı bir uzak ATM görevlisi ile yapabilmelerin imkan veriyor. İnteraktif ATM cihazı, uzak bir merkezde bulunan bir ATM görevlisine, oldukça kişisel bir deneyim sunmak amacıyla cihazın tüm kontrolünü alarak müşteri ile karşılıklı görüntülü ve sesli iletişim kurmasını sağlıyor. Görüntülü iletişim ile uzaktan işlem yapma özelliklerinin birleştirilmesi ile, görevliler aynı anda birden çok şubeye hizmet verebiliyor, üstelik bunu müşterileri ile yüz yüze iletişim kurarak uygulayabiliyor. Bu çözümle işletme giderlerinde de düşüş sağlanabiliyor.

NCR Türkiye Finansal Hizmetler Müdürü Yalçın Orhon “Avrupa’daki finans kurumları İnteraktif gişe çözümü ile müşterilere sunabilecekleri sıra dışı deneyimi fark etmeye başlıyorlar” dedi. Orhon sözlerine şöyle devam etti:
“Daha uzun hizmet saatleri ve daha derin interaktif ilişkiler sayesinde, İnteraktif gişe çözümü, finans kurumlarının etkin şekilde müşterilerine gelişmiş hizmetler ve daha iyi bir deneyim sunabilmelerinde kendilerine yardımcı olmaktadır, üstelik bunu da insan faktörü kaybedilmeden yapmaktadır. TEB Avrupa’da bu faydaların farkına varan ilk kurum, kısa süre içinde diğer müşteriler de TEB’i takip edecek.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun