Ekonomi 27 KASIM 2013 / 10:38

Yatırımcıların ilk tercihi Hindistan oldu

Hindistan yatırım yapılacak en cazip ülke haline geldi.

Son dönemde Hindistan'da yaşanan ekonomik olumsuzluklar uluslararası yatırımlar için fırsat oluşturdu. Ernst & Young’ın 9. Sermaye Güven Barometresi'ne göre yatırımcıların en çok tercih ettiği ülkeler, Hindistan, Brezilya, Çin, Kanada ve ABD olarak sıralanıyor. Geçtiğimiz yıl ilk 3, Çin, Hindistan ve Brezilya olarak sıralanmıştı.

Hindistan'da en çok  ABD, Almanya, Japonya, İtalya ve Brezilya; Çin'e ise en çok ABD, Singapur, İtalya, Brezilya ve Birleşik Krallık yatırım yapıyor.  ABD' nin en çok yatırım aldığı ülkelerse Birleşik Krallık, Singapur, Almanya, Kanada ve Çin olarak sıralanıyor. Hindistan pazarında anlaşma yapılması çok muhtemel sektörlerin otomotiv, teknoloji ve tüketici ürünleri olması tahmin ediliyor.

Çinli zenginler yatırımlarını ülke dışına yapıyor

Çin'li zenginler yatırımlarını ülke dışına yapıyor. Boston Consulting Group’a göre Çinli yatırımcıların,ülkeleri dışında 450  milyar dolarlık servetleri var ve üstelik paralarını dışarda tutma eğiliminin, iki yılda üç katına çıkması bekleniyor. Çinli milyonerlerin ülke dışında yaşama eğilimleri olduğu biliniyor.