Ekonomi 03 EYLÜL 2013 / 10:36

Uyumsoft e-fatura sürecinde refakatçi

2014 Yılında e-faturadan 5.5 milyar tasarruf sağlanacak.Ülkemizdeki işletmelerin tamamına yakınının gelecek birkaç yıl içerisinde, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’in oluşturduğu e-Fatura sistemine geçmesiyle, yıllık ortalama 5.5 milyar TL’ye yakın tasarruf sağlanacaktır. Bir sayfa  kağıt faturanın; baskı, yazdırma, posta, arşivleme  toplam maliyetinin 2 TL’ye ulaştığı göz önünde bulundurulduğunda, 2013 yılı Aralık sonu itibariyle 30 bine yakın işletmenin, e-Fatura kullanmaya başlamasıyla, önümüzdeki yıl tasarrufun  ortalama 2 milyar TL’yi geçmesi bekleniyor.


E-faturadan e-deftere
Ülkemiz ticari hayatındaki e-Dönüşüm projelerinin hızla hayata geçmekte olduğunu ifade eden Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder, şunları söyledi:
“2014 Ocak ayından itibaren, 30 bine yakın mükellefin, e-Fatura kullanmaya başlayacak. Dört ay içinde hazırlıklarını tamamlamayanların, yeni yılda kağıt fatura kesmesi mümkün olmayacaktır. Kayıt dışı ekonomi, naylon fatura gibi süreçlerin de sonlandırılması için getirilen uygulamalar nedeniyle ,mükellef olduğu halde, kağıt fatura düzenleyecekleri ise, cezai yaptırımlar bekleyebilir.''
E-Fatura sürecinden sonra 2014 yılı Eylül ayından itibaren e-Defter uygulamasına geçileceğini anlatan Mehmet Önder, ardından gelecek e-İrsaliye, e-Ödeme çalışmaları ile de Türkiye ticari hayatında e-Dönüşüm projelerinin hızla hayata geçmekte olduğunu kaydetti.

e-Fatura sürecine yönelik, 3 model
Mükelleflerin e- faturaya geçiş yöntemlerini bildirmeleri gerekiyor. Portal, doğrudan entegrasyon ve özel entegrasyon şeklinde sunulan üç modellerinden birisini seçecek olan mükellefler içinde doğrudan entegrasyonu seçenler, GİB’in istediği standartlar doğrultusunda; proje, donanım ve arşivleme hizmetlerini değerlendirmeleri gerekmekiyor.

Uyumsoft uyardı

E-dönüşüm sürecinin projelerini yöneten Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ nın Türkiye’nin temel dört veri tabanından birisi olan MERSİS (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) ve ESBİS (Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi) projelerinin ve Türkiye Ar-Ge portalının tek yürütücüsü olan şirketin bu süreçte de mükelleflerin yol arkadaşı olacağı bildirildi.

Uyumsoft Yönetim Kurulu Genel Başkanı Mehmet Önder, e-Fatura dönüşüm sürecinde seçilecek yöntemle ilgili olarak ‘e-Fatura mükelleflerinin, ilerleyen dönemlerde, e-ödeme, e-irsaliye gibi daha birçok e-dönüşüm projesinde ekosistemin bir parçası olacağını düşünerek; gerek kamu, gerek özel sektörde ticari iş sistemlerinin merkezinde olan köklü bilişim firmalardan hizmet almaları gerekmektedir’ şeklinde uyardı.

 
ETİKETLER : e- devlet uyumsoft
YORUMLAR
Ertuğrul KARA 05 EYLÜL 2013 / 10:57 0 0
http://efatura.net/2013/08/28/e-fatura-kesin-talimat-erteleme-yok-esneme-var/