Ekonomi 18 KASIM 2014 / 15:48

Türk ve İngiliz teknoloji şirketleri buluşuyor

‘GREAT’ kampanyası kapsamında 27 Kasım’da İstanbul’da düzenlenecek zirve, teknoloji alanında faaliyet gösteren ve yurt dışına açılmayı hedefleyen Türk şirketleri ile Türkiye ile işbirliği arayışında olan İngiliz şirketlerini bir araya getirecek.Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) tarafından, Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırımı desteklemek amacıyla yürütülen GREAT kampanyası kapsamında 27 Kasım’da İstanbul’da “Birleşik Krallık Teknoloji Zirvesi” düzenleniyor. BT, teknoloji, yazılım BT hizmetleri, güvenlik, teknoloji odaklı Ar-Ge gibi alanlarda faaliyet gösteren Türk ve İngiliz şirket ve kurumlarını bir araya getirecek olan Teknoloji Zirvesi’ne Birleşik Krallık Başbakanlığı Türkiye Ticaret Elçisi Lord Janvrin, Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner’ın yanısıra şirketlerin üst düzey yöneticileri de konuşmacı olarak katılacak.

“Birleşik Krallık Teknoloji Zirvesi” açılış oturumunun ardından, “Gelişmekte Olan Ülkelerde Teknoloji Markaları Oluşturmak”, Sürdürülebilir Kalkınma için Gelişmiş Teknolojiler”, “Büyük Veri, Daha Büyük Fırsatlar” ve “Teknolojiyi Finanse Etmek” başlıklı paneller ve GREAT Start-Up Yarışması Ödül töreni ile devam edecek.

Hedef daha güçlü ticari bağlar

Türkiye’de teknoloji alanında uluslararası ölçekte büyümeyi hedefleyen çok sayıda teknoloji şirketi bulunduğunu belirten Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner, zirve öncesinde yaptığı değerlendirmede Birleşik Krallık’ın Avrupa’nın en büyük lüks tüketici elektroniği ürünleri pazarı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:
“Bilişim ve İletişim Teknolojileri (BT) sektöründe dünya lideri olan Birleşik Krallık, bu alanda devletin sağladığı destek ile Avrupa ülkeleri arasında yatırımcılara en cazip iş ortamlarından birini sunuyor. Birleşik Krallık’ın 58 milyar sterlin büyüklüğündeki BT sektörü yılda 930 milyon sterlin tutarında AR-GE yatırımı çekiyor. Aralarında Microsoft, IBM, HP, Google, Facebook ve Intel’in de bulunduğu 100 bin BT şirketine ev sahipliği yapıyoruz. İnternet ekonomisinin Birleşik Krallık’ın GSYİH’sine katkısı ise yılda yüzde 10,9 ile G20 ortalamasının üzerinde ve Çin’in iki katı büyüme sergiliyor.”

Birleşik Krallık Hükümeti’nin GREAT kampanyasıyla Türkiye ile daha güçlü ticari bağlar oluşturmayı hedeflediğini de kaydeden Turner, “Teknoloji sektörü bu kampanyanın odaklandığı kilit alanlardan birisi. Birleşik Krallık, sunduğu büyük devlet desteği, düşük vergi, yetenekli işgücü ve sorunsuz iş yapma ortamı özellikleriyle, Avrupa’nın en çok yabancı yatırım çeken ülkesi. Bu çerçevede Türk teknoloji şirketlerinin dünyaya açılma yolundaki yatırımları için de önde gelen seçenek durumunda” dedi.