Ekonomi 01 EKİM 2013 / 13:00

Teknoloji markaları değer kazanıyor

Apple, uzun süre sonra Coca Cola'yı geride bırakıp zirveye yerleşirken Google'ın marka değeri yüzde 34 arttı.New York merkezli marka danışmanlık şirketi Interbrand tarafından hazırlanan sıralamada Apple'ın marka değeri yüzde 28 yükselerek 98.3 milyar dolarla dünyanın en değerli markası oldu,  Google 93.3 milyar dolarla ikinci sırada onu takip ediyor. Listede yer alan 100 şirketin toplam marka değeri 1.5 trilyon dolar tutarında.

En büyük artışı teknoloji şirketlerinde 

En büyük marka değerin artışı teknoloji şirketlerinde gerçekleşti. Google marka değerini yüzde 34 yükseltti. Değeri yüzde 43 artan Facebook sıralamada 52'inci basamakta yer alıyor. Apple'ın değeri yüzde 28, Amazon'un değeri yüzde 27 artış gösterdi. İlk üçü takip eden IBM'in marka değeri Beşinci en yüksek marka değeri Microsoft'a aitken, zirvedeki Apple'ın akıllı telefon pazarındaki yakın takipçisi Samsung marka değerini geçtiğimiz yıla oranla yüzde 20 artırarak 8 numarada yer alıyor. Intel markasıyda dünyada en değerli 9. marka.

Madalyonun diğer yanında ise düşüşlerde en az yükselen şirketler kadar keskin. Nokia 19. sıradan 57'nci sıraya geriledi. Geçtiğimiz haftalarda CEO'sunu kaybeden Nintendo'nun değeri yüzde 14 düşerken,  Dell'in marka değeri de yüzde 10 düşüş gösterirken, 9. sıradaki Intel'in değer kaybıysa geçtiğimiz yıla oranla yüzde 5.

Detaylar için http://www.interbrand.com/en/best-global-brands/2013/Best-Global-Brands-2013.aspx adresini kullanabilirsiniz.
ETİKETLER : apple goole IBM marka değeri
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun