Ekonomi 31 MART 2016 / 11:12

Spotify yatırım turunu 1 milyar dolarla kapattı

Son yatırım turunu tamamlayan Spotify, aldığı 1 milyar dolarlık hisseye dönüştürülebilir 'borç' yatırımla önemli bir yükün altına girdi.

Son dönemde müzik servisleri arasındaki rekabet giderek artıyor. Apple Music'in yaptığı son hamlelerin ardından sağlam bir duruş sergilemek isteyen Spotify, yatırım turunu beklenildiği şekilde kapattı. Spotify, TPG,  Dragoneer Investment Group ve Goldman Sachs’ın bazı müşterilerinin katıldığı yatırım turunu 1 milyar dolar yatırım ile kaparken, yapılan anlaşmanın bazı maddeleri Spotify'a zor günler yaşatabilir. 

Tamamen 'başarı' odaklı bir yatırım sürecine giren Spotify,1 milyar dolarlık yatırımı, hisseye dönüştürülebilir borç yatırım olarak alırken, ilerleyen süreçte finansal olarak güçlü bir tablo çizmek zorunda. Başarısız bir süreç oluşması durumunda hem yatırımcılara hem de çalışanlarına karşı zor durumda kalacak şirket, özellikle Apple Music'e karşı sağlam bir duruş sergilemek istiyor.

Kasasında hatrı sayılır miktarda nakit bulunduran şirketin, 1 milyar dolarlık riskli bir yatırımın altına imza atmasının temelinde de Apple Music'in son hamleleri yatıyor. Rakiplerine karşı sağlam bir duruş sergilemek isteyen Spotify'ın aldığı yatırımla SoundCloud gibi müzik servislerini satın alması ve içeriğini bu yönde zenginleştirmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Konuyla ilgili detaylı açıklamaya bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.