Ekonomi 31 MART 2016 / 11:12

Spotify yatırım turunu 1 milyar dolarla kapattı

Son yatırım turunu tamamlayan Spotify, aldığı 1 milyar dolarlık hisseye dönüştürülebilir 'borç' yatırımla önemli bir yükün altına girdi.

Son dönemde müzik servisleri arasındaki rekabet giderek artıyor. Apple Music'in yaptığı son hamlelerin ardından sağlam bir duruş sergilemek isteyen Spotify, yatırım turunu beklenildiği şekilde kapattı. Spotify, TPG,  Dragoneer Investment Group ve Goldman Sachs’ın bazı müşterilerinin katıldığı yatırım turunu 1 milyar dolar yatırım ile kaparken, yapılan anlaşmanın bazı maddeleri Spotify'a zor günler yaşatabilir. 

Tamamen 'başarı' odaklı bir yatırım sürecine giren Spotify,1 milyar dolarlık yatırımı, hisseye dönüştürülebilir borç yatırım olarak alırken, ilerleyen süreçte finansal olarak güçlü bir tablo çizmek zorunda. Başarısız bir süreç oluşması durumunda hem yatırımcılara hem de çalışanlarına karşı zor durumda kalacak şirket, özellikle Apple Music'e karşı sağlam bir duruş sergilemek istiyor.

Kasasında hatrı sayılır miktarda nakit bulunduran şirketin, 1 milyar dolarlık riskli bir yatırımın altına imza atmasının temelinde de Apple Music'in son hamleleri yatıyor. Rakiplerine karşı sağlam bir duruş sergilemek isteyen Spotify'ın aldığı yatırımla SoundCloud gibi müzik servislerini satın alması ve içeriğini bu yönde zenginleştirmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Konuyla ilgili detaylı açıklamaya bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun