Ekonomi 29 OCAK 2015 / 15:12

Samsung kendi beklentilerinin altında kaldı

2014 yılına ait son çeyrek raporlarını açıklayan Samsung, kendi "standartının" altında kaldı. Dördüncü çeyreği 48,6 milyar dolar gelir ve 4,87 milyar dolar operasyonel karla kapatan şirket, bir önceki yıla kıyasla yaşadığı düşüşle dikkat çekti. Geçtiğimiz yılın son çeyrek raporunu açıklayan Samsung'da yüzler gülmüyor. Bir önceki yıl elde edilen gelir ve operasyonel karda yaşanan düşüş öne çıkarken, Galaxy Note 4 gibi başarılı cihazlara karşın mobil cihaz biriminde yaşanan yüzde 64'lük gerileme raporun en dikkat çekici ayrıntılarından biri olarak göze çarpıyor.

Mobil cihazlar konusunda kullanıcılarına son dönemde pek fazla yenilik sunmayan şirket, Samsung Galaxy Note Edge gibi modellere karşın kullanıcılarının rakip şirketlerin cihazlarını tercih etmelerine mani olamadı. Özellikle Xiaomi ve Meizu gibi şirketler, düşük fiyat-yüksek performans dengesi kuran cihazlarıyla Çin gibi önemli bir pazarda rekabet edemeyen şirket, yeni dönemde Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlarda daha iddialı olmayı amaçlıyor.

Bunun yanı sıra yeni dönemde cihazlarında kendi işletim sistemine yer vermek için çalışmalar yapan şirket, bu sayede Apple'ın izlediği yolu epey geç de olsa takip edecek. Kendi ekosistemini kurarak, cihazlarını farklılaştırmayı amaçlayan şirketin bir diğer hedefi de işlemciler ve RAM'ler. Bu alanda da atılım yapmaya hazırlanan şirket, kendi geliştirdiği 64 bitlik işlemcilerle birlikte cihazlarını çok daha güçlü hale getirmek istiyor.

Yeni yılda mobil cihazlar konusunda çeşitlilik ve farklılıklar yaratmasına kesin gözüyle bakılan Samsung, giyilebilir ürün kategorisindeki ürün yelpazesini de geliştirecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun