Ekonomi 25 KASIM 2014 / 13:31

Reklam amaçlı e-posta ve SMS kabusu sona eriyor

Saat kavramından bağımsız bir şekilde günün her saati telefonlarımıza ve bilgisayarlarımıza atılan SMS ve e-postalar sona eriyor. 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren kanunla birlikte markalar ve şirketler reklam amaçlı mesaj ve e-posta gönderemeyecek. 

Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan Elektronik Ticaretin Düzenlemesi hakkındaki kanunun 1 Mayıs 2015 tarihinde devreye girmesiyle beraber, e-ticaretteki bütün dengeler değişecek. Hızla gelişen e-ticaretle birlikte, sektördeki açıklar da büyümüş, vatandaşlar bu açıklar sebebiyle mağdur duruma düşüyorlardı. Buna ek olarak markaların ve şirketlerin durmaksızın attıkları SMS'ler ve e-postalar, birçok vatandaşın tepkisin topluyordu.Yeni yasayla birlikte özelikle reklam amaçlı e-posta ve SMS gönderen markaların başı epeyce ağrıyacak. Gönderilen mesajlardan rahatsız olan vatandaşlar, gönderen markalara başvurarak bunları engelleyebilecek. Başvurudan sonra bu iletilerin gelmeye devam etmesi durumunda tüketicilerin Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı'na yazılı şikayette başvurabilecek.

Hukukçular, tüketicilerin bu aramalar için Ticaret Kanunu'nun haksız rekabet hükümlerine göre manevi tazminat davası açabileceğini belirtiyor. Yasağa uymayan firmalara bakanlık tarafından 2 bin ila 10 bin lira arası para cezası uygulanacak, SMS ve e-postanın birden çok kişiye yollanıldığı tespit edilirse de bu ceza 10 katına çıkacak. Markaların yanı sıra bu iletilerin gönderildiği hizmet sağlayıcılar da ceza alacak.

1 Mayıs 2015 tarihinde devreye girecek Elektronik Ticaretin Düzenlemesi hakkındaki kanunla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.