Ekonomi 13 KASIM 2015 / 11:57

Lenovo'ya akıllı telefon pazarı yaramadı

PC departmanında geçtiğimiz altı yılı başarıyla ve karlılıkla geçiren Lenovo, altı yıldan bu yana ilk defa zarar etti.

Lenovo, PC pazarındaki daralmaya karşın, geçtiğimiz 6 yılı karlılık ile bitirmeyi başarmıştı. Akıllı telefon pazarının hızlı bir şekilde gelişmesi, Lenovo’yu da bu pazara girmeye iterken, elde edilen sonuçlar şirketi pek mutlu etmişe benzemiyor. Şirket bu çeyreği 714 milyon dolar net zararla kapattı.

Akıllı telefon pazarındaki rekabete dahil olan Lenovo, bu pazarda aradığını bulamadığı gibi altı yıllık karlılık sürecine de son vermiş oldu. Motorola için 2.9 milyar dolar harcayan şirket, akıllı telefon pazarına büyük umutlarla girmişti. Buna karşında satın almadan doğan masraflar ve şirketin elinde kalan telefonların doğurduğu 300 milyon dolarlık masraf, Lenovo’nun son 6 yılın en kötü çeyrek sonuçlarına ulaşmasına neden oldu.

Her ne kadar 6 yıllık başarılı bir periyodun ardından gelen bu tablo Lenovo için kötü görünse de, akıllı telefon pazarına yapılan giriş, şirketin dengesini bozmuşa benziyor. PC pazarına baktığımızda, Lenovo geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında küçülme yaşadı. Bu küçülmeye karşın satış gelirlerini PC bazında artırmayı başaran şirket, 12.2 milyar dolara ulaştı.

Bu tablo sebebiyle bir takım tasarruf kararları alan Lenovo, bu tasarruf hamlesine çalışanlardan başlayacak. İlerleyen süreçte 3 bin 200 çalışanı ile yollarını ayırmayı planlayan şirketin, buna sebep olarak pazardaki koşulların giderek zorlamasını gösteriyor.
ETİKETLER : lenovo lenovo zarar
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun