Ekonomi 05 MART 2015 / 13:28

İTÜ Çekirdek teknoloji girişimcilerine destek veriyor

İTÜ ARI Teknokent bünyesinde, 2012 yılında faaliyete geçen ve bugüne kadar girişimcilere 5 milyon lirayı aşan destek sağlayan Türkiye’nin en önemli girişimcilik destek projelerinden İTÜ Çekirdek’te, 2015 yılı başvuruları başladı.Ticarileştirilebilir bir teknoloji fikri ya da projesi olan girişimcilere, teknoloji şirketlerini kurup, geliştirmelerine olanak tanıyacak her tür desteği sağlayan İTÜ Çekirdek’e, bu yıl 2500’e yakın proje başvurusu bekleniyor. Bu rakam, İTÜ Çekirdek’e ilk üç yılda yapılan başvuru sayısının toplamı anlamına geliyor.

Teknoloji tabanlı bir ticari ürün ve hizmete dönüşebilir fikri ya da projesi olan “her yaştan” genç girişimcinin katılabildiği İTÜ Çekirdek’te, büyük potansiyele sahip ancak henüz gelişen alanlara özel kategoriler de oluşturularak sektörlerin gelişimine ön ayak olunuyor. Bu kapsamda geçen yıl açılan “Bulut Teknolojileri” kategorisinden sonra bu yıl da “Otomotiv” özel kategorisi açılıyor.

Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak şirketleri kuracak girişimcilerin, projelerin ödüllendirildiği İTÜ Çekirdek Big Bang’de dağıtılacak ve toplamda 1 milyon liraya çıkarılan ödülden pay alabilmeleri için son başvuru tarihi 13 Mart 2015.

İTÜ’den 40 milyon Euro’luk girişim yatırımı

İTÜ Çekirdek’in teknoloji tabanlı girişimciliğin gelişmesi yönünde saygı duyulan bir markaya dönüştüğünü belirten İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan; “İTÜ Çekirdek’e kabul edilecek girişimci adaylar 150 saat eğitim, altyapı, laboratuar, toplantı ve konferans salonları, dinlenme alanları, 100 bin liralık İTÜ Çekirdek Ar-Ge Fonu, İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent ağı, danışmanlık ve mentorluk desteklerinden yararlanacaklar. Bu süreçte, yapılacak farklı elemeleri aşan ekipler, toplam 1 milyon lira nakit ödüllü İTÜ Çekirdek Big Bang’de sahneye çıkıp yarışmaya hak kazanacak” dedi.

Çolpan, İTÜ Çekirdek’in girişimciliğin gelişmesi için gerekli kaynak, fiziksel alan ve eğitmenlere sahip ideal bir girişim ortamı olduğunu belirtirken; “Gelecek iki yılda 40 milyon Euro’luk bir yatırım planı ile iki yeni bina yapmayı hedefliyoruz. Bu binaların birinde ise 10-14 bin metrekarelik bir kuluçka merkezi yer alacak ve tamamen girişimcilere hizmet verecek. Amacımız girişimcilik alanında Türkiye’de tartışmasız akla gelen ilk marka olmak” değerlendirmesinde bulundu.

Girişimcilere sağladığı 800 m2 lik açık ve kapalı ofis, laboratuvar, seminer ve toplantı salonları ile bir girişimcinin ihtiyacı olan bütün fiziki olanakları bir arada sunan İTÜ Çekirdek;  Engilkan Vakfı, Cardtek Group, Microsoft, SAP, TEB gibi pek çok önemli kuruluşun destek ve işbirliği ile Türkiye’ye yeni teknoloji şirketleri kazandırıyor.

İTÜ Çekirdek’in bir parçası olma hedefindeki girişimcilerin http://www.itucekirdek.com/ adresi içerisinde yer alan formu doldurmaları ve 3 dakikayı aşmayacak şekilde hazırlayacakları tanıtım filmini, video yükleme alanına eklemeleri yeterli oluyor.
ETİKETLER : İTÜ itü çekirdek
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun