Ekonomi 04 ARALIK 2014 / 11:35

İngiltere "Google" vergisine geçiş yaptı

İngiltere, çok uluslu şirketlere uyguladığı vergi politikasında değişikliğe gitmeye karar verdi. Buna göre aralarında Google, Amazon, eBay ve Facebook gibi internet devlerinin de yer aldığı birçok şirket yeni vergi yasasına göre yüzde 25 oranında vergi ödeyecekler.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, mali tedbir ve bütçe düzenlemelerinin açıklandığı "Sonbahar Raporu"na ilişkin İngiliz Parlamentosu'ndaki konuşmasında, İngiltere'de faaliyet gösteren ve "yapay yollarla" karlarını ülke dışına taşıyan çok uluslu şirketlere ilişkin yüzde 25 yeni bir vergi getirilmesine karar verdiklerini açıkladı.Başta Google, Facebook ve Amazon olmak üzere, İngiltere ve İrlanda’da iş yapan şirketler bu bölgedeki vergi avantajlarından faydalanarak yüksek miktarda kar elde ediyorlardı. Çok uluslu şirketler için vergi cennetine dönüşen İngiltere, bu durumun özellikle İngiliz şirketlerini zor duruma soktuğunu ve adaletsizliğe sebep olduğunu belirterek vergi sisteminde değişime gitti.

İngiltere’de faaliyet gösteren ve elde ettikleri karı İngiltere dışına taşıyan şirketlerin, İngiliz şirketler düşünüldüğünde adaletsizliğe sebep olduğunu belirten Osborne, büyük şirketlerin karmaşık yapılarıyla vergi ödemekten kaçtığını söyledi. Bu doğrultuda yeni getirilen yasayla, Google gibi çok ulusu şirketler İngiltere’de kazandıkları karın yüzde 25’ini vergi olarak ödemek zorunda kalacaklar.

Önümüzdeki yılın Nisan ayında yürürlüğe girmesi beklenen yasa, şu an için şirketler üzerinde baskı yaratsa da, yasanın ne derece uygulanabileceği ise kestirilemiyor. Çok uluslu şirketlerin oldukça karmaşık mali yapıları olduğunu belirten uzmanlar, konulan yüzde 25’lik verginin İngiliz şirketlerin üzerindeki etkisinin çok fazla olmayacağı görüşünde birleşiyorlar.
ETİKETLER : Google google vergisi
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun