Ekonomi 02 NİSAN 2015 / 14:24

Huawei finansal olarak güçlenmeye devam ediyor

Huawei’nin açıkladığı KPMG tarafından denetlenen 2014 Faaliyet Raporu'nda, şirketin tüm iş grupları genelinde gösterdiği güçlü finansal performans dikkat çekiyor.Açıklanan raporda, şirketin gelir ve net karda rekor düzeye ulaştığı, faaliyet alanlarında finansal performansını önemli ölçüde attırdığı görülüyor. Grubun toplam geliri 2013 yılından bu yana yüzde 20,6 artışla 46,5 milyar dolara ulaşırken, net karı ise yıllık yüzde 32,7’lik artışla 4,5 milyar dolara yükseldi. Huawei Asbaşkanı ve Dönüşümlü CEO’su Ken Hu, 2014 yılındaki gelir artışlarının sebebinin kanal stratejisi odaklı yaklaşımlarını sürdürmeleri olduğunu, şirket karındaki artışın temel sebebinin ise şirket genelinde artan verimlilik olduğunu dile getirdi.

2014 yılında Tüm İş Grupları Başarılı Bir Performans Sergiledi:

--Telekomükasyon İş Grubu geliri, mobil geniş bant sistemlerinin dünya çapında piyasaya sürülmesinin etkisi ile yüzde 16,4 oranında artarak 31 milyar dolar seviyesine ulaştı.

--Kurumsal Çözümler İş Grubu’nun geliri, bulut veri merkezi çözümleri ve ağ, BT alanlarında gerçekleşen büyümenin etkisiyle yüzde 27,3 oranında artarak, 3 milyar dolar seviyesine yükseldi.

--Tüketici İş Grubu’nun geliri, akıllı telefon segmentinde artan müşteri talebinin ve gelişen pazarlarda gösterdiği büyüme sayesinde yüzde 32,6 oranında artarak 12 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Huawei, inovasyona yönelik büyük ölçekli yatırımlarını sürdürüyor. 2014 yılında Huawei’nin, Ar-Ge faaliyetlerine yaptığı yatırım, 2013 yılına kıyasla yüzde 29,4 gibi önemli bir büyüme göstererek, 30,7 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Bu miktar, şirketin 2014 yılı toplam gelirinin yüzde 14,2’sine karşılık geliyor. Huawei CFO’su Meng Wanzhou, Huawei’nin 2014 yılında büyümesini verimli bir şekilde sürdürdüğünü, net nakit varlıklarının 12,6 milyar dolar seviyesine ulaştığını söyledi.

Huawei Türkiye Genel Müdürü Zhao Gang ise konuya ilişkin şunları dile getirdi:

“ Stratejik açıdan büyük öneme sahip olan Türkiye’nin dijitalleşmesi, 2023 vizyonu çerçevesinde dikkatle ele aldığımız bir konu. Huawei 2014 yılında açıklanan Bilişim 500 sonuçlarına göre, Türkiye’deki en iyi altyapı sağlayıcısı olarak seçildi. Bu da Türkiye’deki yoğun çabalarımızın ve çalışmalarımızın önemli bir sonucu diye düşünüyorum. Artık sektörde oyunun kuralları değişiyor. Huawei bu süreçte, yenilikçi bakış açısıyla; operatörler, kurumsal müşteriler ve son tüketiciler için, en yenilikçi ürün ve çözümleri sunmaya hazır.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun