Ekonomi 27 KASIM 2013 / 10:45

EMC üçüncü çeyrekte 5.5 milyar dolar gelire ulaştı

EMC, 2013 yılının üçüncü çeyrek dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. EMC’nin 2013 yılı 3. çeyrekte elde ettiği konsolide gelir, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 oranında artış göstererek 5.5 milyar dolara ulaştı.EMC’nin üçüncü çeyrekte ABD’de elde ettiği konsolide gelirler ise bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 2 oranında artarak 3 milyar dolara ulaştı. Bu tutar 2013 üçüncü çeyreğinin konsolide gelirlerinin yüzde 53’ünü temsil ediyor. EMC’nin ABD dışındaki ticari faaliyetlerinden elde ettiği gelir de bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8 artarak 2.6 milyar dolara ulaştı. Bu tutar da 2013 üçüncü çeyreğinin konsolide gelirlerinin yüzde 47’sine tekabül ediyor.

Rakamlara bakıldığında; bir önceki yılın aynı dönemine göre EMC’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki faaliyetlerinden elde ettiği gelirler yüzde 8, Asya Pasifik ve Japonya bölgesinden elde ettiği gelirler yüzde 8, Güney Amerika bölgesinden elde ettiği gelirler ise yüzde 13 oranında artış kaydettiği görülüyor. EMC’nin BRIC+13 bölgesinden elde ettiği gelirler de bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 19 oranında artış gösterdi.

EMC Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Joe Tucci sonuçlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“EMC Bilgi Altyapıları, VMWare ve Pivotal iş birimlerini kapsayan birleşik iş modelimiz ile güçlü konumumuzu korumaya devam ediyoruz. Gelişmeler hem müşterilerimiz hem de iş ortaklarımız tarafından olumlu karşılanıyor. Bu çeyrekte, iş modelimizin benzersiz gücünden yararlanarak, teknoloji portföyümüzü genişlettik, iş ortakları ekosistemimizi güçlendirdik. Bulut Bilişim, Büyük Veri ve Güvenilir BT alanlarındaki liderliğimizi pekiştirdik. Son çeyrekte bazı sonuçlar hayal kırıklığı yaşamamıza neden olsa da, stratejimizin uzun vadeli başarısına olan inancımız hiç bu kadar güçlü olmamıştı."

Veri depolama gelirlerinde yüzde 66 artış

Üçüncü çeyrekte EMC’nin Bilgi Altyapıları iş birimi yine, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla gelirler bazında büyüme kaydetti. Bu büyüme kapsamında, EMC’nin Gelişmekte Olan Veri Depolama iş biriminin gelirleri de bir önceki yılın aynı dönemine göre yıldan yıla yüzde 66 oranında artış gösterdi. Gelişmekte olan Veri Depolama iş biriminin öne çıkan sonuçları arasında; bir önceki yılın üçüncü çeyreğine kıyasla artan gelirler; rekor düzeyde sayısı artan yeni EMC Isilon genişletilebilir NAS portföyü müşteri adedi, EMC Atmos nesne tabanlı veri depolamaya yönelik talep ve EMC VPLEX sanal veri depolama çözümü gelirlerinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50’den fazla artış yer alıyor.

Bu çeyrekte veri depolama iş birimdeki önemli gelişmeleri arasında, Temmuz ayında orta kademe Data Domain ürün serisinin yenilenmesi ve Eylül ayında başarıyla pazara sunulan gelecek nesil VNX ve ViPR serileri yer alıyor. (next-generation VNX ve ViPR) EMC’nin RSA Veri Güvenliği biriminin gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre hem Kimlik ve Veri Koruma hem de Güvenlik Yönetimi ve Uyumluluk alanlarında toplam yüzde 11’lik bir artış gösterdi.

Vblock sistemlerine olan talep bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla hızlı büyümekte olan yakınsanmış altyapı pazarının da üzerinde bir artış gösterdi ve bu artışa bağlı olarak VCE mükemmel bir üçüncü çeyrek geçirdi. EMC VSPEX referans mimarisi çözümlerinden elde edilen gelirde, müşteriler ve iş ortakları tarafından hızlı bir şekilde kabul edilmesine ve popülerleşmesine bağlı olarak güçlü bir büyüme kaydedildi. Ayrıca, EMC’nin en hızlı büyüyen dikey pazar segmenti olan Bulut Hizmetleri Sağlayıcı İş Ortağı Programından elde edilen gelirler de üçüncü çeyrekte bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdi.

Üçüncü çeyrekte, VMware bir önceki seneye oranla gelirlerinde iki haneli büyüme kaydetti. Şirket istemci-sunucu çağından mobil-bulut çağına geçişlerinde işletmelere yardım için benzersiz bir konumda olduğundan başarısını istikrarlı bir biçimde sürdürüyor. VMware şirketlerin bu yeni dünyayla aralarında köprü oluşturmalarına yardımcı olurken, yepyeni düzeyde verimlilik, kontrol ve çeviklik sağlıyor.

Stratejik teknolojiyi, insanları ve EMC ile VMware’in programlarını birleştiren yeni şirket Pivotal yeni veri yapıları, uygulama yapıları ve hizmet olarak bulut-bağımsız platformdan oluşan bir gelecek nesil platformu oluşturarak üçüncü çeyrekte başarılı performans gösterdi. Pivotal’ın yakın zaman önce Xtreme Labs’i satın alması da bu başarısında önemli bir rol oynuyor zira Xtreme Lab’in mobil uygulama geliştirme konusundaki yenilikleri Pivotal Labs’in uzmanlığını ve şirketin çevik geliştirme hizmetleri birimini tamamlayacak.

2013 Yılına ait finansal öngörüler

• Konsolide gelirlerin 2013 yılı sonunda 23.25 milyar dolar olması bekleniyor.

• 2013’te GKGMİ’ne göre hesaplanan EMC’ye atfolunabilir konsolide net kazancın 2.9 milyar dolar, GKGMİ’ne göre hesaplanmayan konsolide net kazancın ise 3.9 milyar dolar olması bekleniyor.

• 2013 senesinde işletme faaliyetlerinden elde edilecek konsolide net nakit tutarının 6.8 milyar USD, serbest nakit akışının da 5.5 milyar dolar olması bekleniyor.

• 2013’te tedavüldeki hisselerin ağırlıklı ortalamasının 2.16 milyar dolar tutarında olması bekleniyor.

• EMC 2013 yılı ile 2014’ün ilk yarısında şirketin 3.5 milyar dolar tutarındaki ortak hisselerini geri satın alması planlıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun