Ekonomi 19 OCAK 2016 / 09:50

Donald Trump uçuşa geçti

Geçtiğimiz günlerde Virginia’daki Liberty Üniversitesinde konuşan Trump, Apple’ı ABD’de üretim yapmaya zorlayacağını söyledi.

Bu yıl ABD’deki seçimlerin hareketli geçmesine neden olan bir kişi varsa da o kesinlikle Donald Trump. Söylemleri ile dikkatleri üzerine çeken, bir yandan tepki gören, bir yandan da bazı kesimlerden destek bulan Trump’ın her açıklaması bir olay oluyor.

En son konuşmasında “We’re going to get Apple to build their damn computers and things in this country instead of in other countries” – “Apple’ı ‘o’ bilgisayar ve diğer ürünlerini başka ülkeler yerine bu ülkede üretmeye zorlayacağız” dedi. ABD gibi anayasal özgürlüklerin yüksek olduğu bir ülkede Trump’un böyle bir şey yapabilmesi pek mümkün gibi gözükmüyor.

Diğer taraftan üretim konusunda Çin ve başka ülkeleri kullanan tek şirket Apple değil. Birçok şirket üretimini ABD dışı ülkelere taşımış durumda. Trump’ın söylemlerini bir kenara bırakırsak ABD’de birçok kişi üretimin başka ülkelere kaymış olmasından rahatsız. Bazı şirketler örneğin New Balance gibi üretimlerini hala ABD’de devam ettiriyor ve bunu reklam kampanyalarında ve tüm söylemlerinde kullanıyor. Trump seçilir mi seçilmez mi bilmiyoruz ama ABD’de bu konunun bir süre daha tartışılacağı su götürmez bir gerçek. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun