Ekonomi 12 ARALIK 2013 / 17:59

Cisco’dan temkinli iyimserlik

Cisco CEO’su John Chambers’a göre, ABD ekonomisinde uzun zamandır beklenen toparlanma kendini göstermeye başladı. Ama Rusya ve Brezilya gibi gelişmekte olan ekonomilerdeki sıkıntıları da gözden kaçırmamak gerek.Reuters’in haberine göre, gelişmekte olan pazarları ayakta kalma çabasında ve bu ekonomiler düzeldiğinde Chambers’ın tahmini yüzde 6-10 büyüme.

Şirketin New York’ta düzenlediği finansal analist konferansında konuşan Chambers’a göre, ABD pazarında, özellikle kurumsal pazarda güçlü büyüme potansiyeli var ve bunun temel kanıtı, kurumsal ürün segmentindeki satışların yüzde 20 artması. Cisco’nun toplam gelirlerinde kurumsal müşterilerin payı yüzde 23’lerde bulunuyor.

Cisco, Kasım ayında yaptığı ve bu çeyrekte gelirin yüzde 10 düşeceği yönündeki uyarıyla piyasayı şok etmişti. Açıklamasında, bu gerilemenin birkaç çeyrek dönem süreceği tahmininde de bulunan Cisco’nun bu karamsarlığının gerekçeleri ise gelişmekte olan ekonomilerin zayıflığı, şirkete özel problemler yüzünden Çin’de politik tepkiler olarak sıralandı.

Bazı yatırımcıların, bu açıklamanın ardından detaylı bilgi talebine yanıtları içeren Cisco toplantısında Chambers, Cisco’ya has konular yerine, daha geniş pazar sorunlarına dikkat çekti. Gelişmekte olan pazarların yanında, Cisco’nun bu çeyrekteki en büyük sorunu servis sağlayıcılara satışların yüzde 13 oranında azalması. Şirketin tüm gelirinde servis sağlayıcılara satışlar yaklaşık yüzde 31 paya sahip. Chambers’ın açıklamasına göre, servis sağlayıcıların talebindeki düşüşte kutu satışlarında yüzde 6’lık, yeni ürünlerin pazara çıkışıyla bağlantılı yüzde 2’lik, operatör ağlarında kullanılan cihazlarda pazar payında düşüşle gelirlerin yüzde 2’lik azalışı da pay sahibi.
ETİKETLER : cisco john chambers