Ekonomi 01 EKİM 2013 / 14:05

Avrupa'da kazanıp Bermuda'ya götürüyor

Google'ın Britanya’da 2012 yılında 5 milyar dolar kazanıp sadece 55 milyon dolar vergi ödediği ortaya çıktı.Google, ABD dışında 2012 yılında 8.1 milyar dolar gelir elde ederken, ortalama yüzde 2.6 oranında vergi ödedi. Çünkü şirket gelirlerinin bir çoğunu hiç gelir vergisi olmayan Bermuda üzerinden gösterdi.

Geçtiğimiz yıl G8 ve G20 ülkeler buluşmalarında da gündeme gelen bu konu üzerine Google, her ülkedeki vergi yasalarına uygun hareket ettiklerini açıklamıştı.

Britanya’daki rakamların ortaya çıkmasının ardından şirket, adada düşük vergi ödediklerini kabul ederek, “Bunun sebebi Britanya’daki çalışanlarımız üzerinden elde ettiğimiz gelir düşük” açıklamasında bulundu.

Avrupa gelirleri Bermuda'ya taşınıyor

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Avrupa bölgesinde Google, İrlanda üzerinden gelirlerini göstererek oldukça düşük vergi oranlarıyla muhatap oluyor. Buna rağmen Google’ın İrlanda’da ödediği vergi de düşük seviyelerde kalıyor. Zira şirket, Dublin’deki ofisi üzerinde kaydettiği gelirlerinin çoğunu Bermuda’ya taşıyor.

Bir süre önce Google’ın Kuzey Avrupa Sorumlusu Matt Brittin, konuyla ilgili soruşturmaya alınmıştı. Google, Britanya’daki faaliyetinin küçük olduğunu iddia ederken birçok satış temsilcisi almak için ilan vermişti.

Google CEO’su Eric Schmidt ise teknoloji şirketlerinden daha fazla vergi alınmaya çalışılmasının inovasyonun önünü tıkayabileceğini açıklamıştı. Türkiye’de de Google’ın vergi ödemesiyle ilgili çalışmaların yapıldığı duyurulmuştu.