Ekonomi 28 OCAK 2015 / 12:19

Apple ilk çeyrekte beklentileri aştı

2015 yılı ilk çeyrek mali raporunu açıklayan Apple, pazara yeni sürdüğü iPhone'ların da etkisiyle beklentilerin üzerine çıkmayı başardı. Şirket, yılın ilk çeyreğini 74,6 milyar dolar gelir ve 18 milyar dolar karla kapadı. Apple CEO'su Tim Cook sonuçları değerlendiren açıklamasında, ürünlere olan talebin giderek arttığının belirtirken, ortaya çıkan sonuçların da bunu ortaya koyduğunun altını çizdi. 27 Aralık 2014’te kapanan ilk çeyrek finansal sonuçlarına göre 74.6 milyar dolarlık rekor gelir elden şirket, saat başına 8.3 milyon dolar kar elde ederek önemli bir başarıya imza atmayı başardı.

Şirket bu süre zarfında 74,5 milyon iPhone, 21,5 milyon iPad ve 5,52 milyon Mac satışı gerçekleştirirken, artan satışlarla birlikte şirketin gelirleri yüzde 30 oranında artış gösterdi. Bunun yanı sıra ortaya çıkan tablonun analistlerin öngörülerini de aştığını belirtmek gerek. Çeyrek sonuçları üzerine yapılan analizlerde Apple, yılın ilk çeyreğinde 65 milyar dolar civarında bir gelir elde edeceği öngörülmüştü.

74,5 milyon iPhone satış rakamına ulaştığını açıklayan Apple, buna karşın hangi cihazın daha çok sattığına ilişkin bir detay vermekten kaçındı. iPad satışlarında ise beklentilerin bir nebze altında kalan şirket, bu konuda olan iddiasından vazgeçmiyor. Apple CEO'su Tim Cook, iPad'in geleceği için oldukça umutlu konuşurken, ortaya çıkan tablonun çok önemsenmemesi gerektiğini ve gelecek yeni modellerle birlikte iPad'i iyi bir geleceğin beklediğini ifade etti.

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen 4,84 milyonluk Mac satışını, bu yıl 5,2 milyona çıkarmayı başaran Apple, bu alandaki iddiasını da ortaya koymayı sürdürüyor. Satış rakamlarında yaşanan bu artışın ardında yeni 5K Retina ekran teknolojisinin rol oynadığı belirtiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun