Ekonomi 27 NİSAN 2016 / 16:01

Apple 2003 yılından beri ilk kez küçüldü

Geçtiğimiz 13 yıl içerisinde hızlı bir büyüme evresinden geçen Apple, bu tarihten bu yana ilk defa bir önceki yıla göre küçülüyor.

Geçtiğimiz yıldan bu yana iPhone satışlarında düşüş yaşaması beklenen Apple, ilerleyen günlerde açıklayacağı rapora göre bir önceki çeyrek sonuçlarında önemli bir düşüşle karşı karşıya. Analistler tarafından da beklenen düşüşle birlikte, bir önceki çeyrek sonuçlara göre küçülme yaşayacak olan şirket, bu konuda tedarikçileri ve yatırımcıları uyarmıştı.

2016 yılının ilk çeyreğinde 50-52 milyon bandında iPhone satışı gerçekleştiren Apple, geçtiğimiz yıl 61 milyon iPhone satışı gerçekleştirmişti. Bu sonuçlarla beraber yüzde 3 oranında küçülme yaşaması beklenen şirketin, gelir kalemlerinin başında yer alan iPhone’lar konusunda yeni bir strateji belirleyeceği ifade ediliyor.

Değişen teknoloji eğilimleri ile beraber değişen kullanıcı alışkanlıkları, Apple’ı da etkiliyor. Yeni iPhone’lar ile kullanıcıları eskiden olduğu gibi heyecanlandıramayan şirket, son dönemde düşük fiyatlı iPhone ve ikinci el iPhone satışı gibi çözümler üretmeye başlamıştı. Özellikle Çin ve Hindistan gibi bölgeleri hedefleyen Apple, iPhone 7’de yapması muhtemelen geliştirmeler ile beraber yeniden yükselişe geçebilir.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun