Eğitim 07 TEMMUZ 2014 / 14:46

Yeni siber neslin en iyileri bir araya geldi

Uluslararası öğrenci konferansı CyberSecurity for the Next Generation 2014’ün son oturumu 23-25 Haziran 2014 tarihlerinde, İsveç'in Stockholm şehrinde gerçekleşti.Sekiz ülkeden gelen ve konferansın bölgesel oturumlarında birinci olan on iki öğrenci, bilgilerini test etmek ve BT güvenliğinin geleceğini etkilemeye hazır olduklarını kanıtlamak için çeşitli siber güvenlik tehditleri karşısında yarıştılar. Önceden belirlenen tehditlere ek olarak, yarışmalarda başarılı bir BT güvenliği analisti olmak için gerekli özellikler olan sunum yeteneklerini gösterdi. Güvenlikle ilgili konularda genel bir dinleyici kitlesi karşısında konuşabilme becerisini geliştirme ve karmaşık gerçek zamanlı görevler bulunuyordu.

CyberSecurity for the Next Generation 2014; dört bölgesel oturumdan oluşuyor:

• Avrupa Kupası,

• Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu Kupası,

• Asya-Pasifik ve Orta Doğu-Afrika Kupası

• Amerika Ülkeleri Kupası.

Her oturumun kazananları, Final Oturumuna katılmaya hak kazandı. Projelerini geliştirmelerine yardım etmek için nakit para ödüllerine sahip oldu. Bu yılın konuları, gelişmekte olan platformlar için gelişmekte olan tehditler; bulut, sanal ve ‘büyük veri’ altyapısının güvenlik altına alınması; geleceğin koruma teknolojileri; kurumsal altyapının güvenlik altına alınması ve güvenlik eğitimiydi.

Asansör konuşması yarışmasının galibi, program komitesini ‘Web Sanal Sunucuları 2.0: Web Üzerindeki Açıklardan Yararlanma Davranışlarının Bir Analizi’ adlı sunumuyla etkileyen Eurecom Fransa'dan Maurizio Abbà oldu. Buradaki amaç, öğrencilerin fikir ve araştırmalarına neden yatırım yapılması gerektiği ile bunların hangi avantajları sağlayacağı konusunda inandırıcı bir konuşma yapmaktı.

Geleceğin haber video röportaj yarışmasının galibi ise Royal Holloway, Londra Üniversitesi, İngiltere'den David Korczynski oldu. 2020 yılında ortaya çıkabilecek siber güvenlik sorunları kurgulandı ve World News Today (WNT) için üç dakikalık bir video klip hazırlandı. Bu yarışma, öğrencilerin yaratıcılığını ve iletişim yeteneklerini kurgulanmış bir senaryo kapsamında test etmeyi amaçlıyordu.

Poster oturumu yarışmasının kazananı, Rusya'daki Bauman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi'nden Artem Shumilov oldu. Bu oturum; metinler, fotoğraflar, şemalar, grafikler ve diğer görüntüleri bir araya getirip göz alıcı bir poster çıktısı haline getirerek bölgesel oturumda sunulan araştırmayı teşvik etmeyi amaçlıyordu.

Kaspersky Lab Başkanı ve CEO'su Eugene Kaspersky konuyla ilgili şunları söyledi:
“Siber etki alanı, inanılmaz bir hızla gelişiyor ve büyük fırsatlar getiriyor. Ancak bu teknolojik gelişme, pek çok yeni tehlikenin de yaratıldığı anlamına geliyor. Siber suçlar yayılmaya devam ediyor. Devletler, gelişmiş siber casusluk araçları ve gelişmekte olan ve yıkıcı etki potansiyeline sahip siber silahlar kullanıyor. Dünya artık oldukça somut bir siber terörizm riskiyle yüzleşiyor. Bizim hedefimiz, mevcut bütün siber tehditlerle savaşmak ve Internet'i güvenli ve güvenilir bir yer haline getirmek. Bu da yalnızca mevcut sorunlar hakkında düşünmeyi değil, aynı zamanda geleceğe bakmayı da gerektiriyor. BT güvenliği uzmanlarının yeni nesline eğitim verme çalışmalarını arttırmanın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden bütün bu yetenekli öğrencileri bir arada görmek büyük bir memnuniyet kaynağı oldu: yeni siber neslinin en iyileri! Kazananları ve aslında herkesi tebrik ediyoruz çünkü burada kaybeden yok.”.

CyberSecurity for the Next Generation 2014, Kaspersky Lab tarafından finanse edilen ve her yıl düzenlenen uluslararası bir etkinlik. Bu uzun vadeli proje, önemli siber güvenlik konularını sunmak ve tartışmak için dünyanın dört bir yanından öğrencileri, genç bilim insanlarını ve araştırmacıları, önde gelen BT güvenliği uzmanlarını ve üniversite profesörlerini işbirliğine dayalı bir ortamda bir araya getiriyor.

CyberSecurity for the Next Generation 2014 ile diğer Kaspersky Lab eğitim inisiyatifleri konusunda daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki siteleri ziyaret edin:

academy.kaspersky.com

facebook.com/KasperskyStudentConference

twitter.com/Kaspersky_EDU
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun