Eğitim 02 ŞUBAT 2015 / 10:54

Vodafone’nun programı, İTÜ’de ders konusu oldu

Vodafone Türkiye’nin 2009 yılında başlattığı “Stratejik Dönüşüm Programı”, London Business School’un ardından şimdi de İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Executive MBA programında ders konusu oldu.London Business School’un İşletme Yüksek Lisansı (MBA) müfredatında yer alan Vodafone Türkiye, şimdi de İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) 1998’den bu yana sürdürülen “İTÜ Executive MBA” programı kapsamında “vaka incelemesi” adı altında okutulmaya başlandı. Vodafone örnek vakasının incelendiği ilk ders, Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, İTÜ İşletme Fakültesi Dekanı Fethi Çalışır ve İTÜ Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü Şebnem Burnaz’ın katılımıyla İTÜ İşletme Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Vodafone Türkiye Stratejik Dönüşüm Programı, Doç. Dr. Mehmet Erçek tarafından verilen “Stratejik Yönetim” (Strategic Management) dersinde örnek vaka olarak inceleniyor.“Hem ülkemizde hem de dünyada örnek gösterildik”
“İTÜ Executive MBA” öğrencilerine Vodafone Türkiye’nin stratejik planlama süreci ve Vodafone Türkiye Stratejik Dönüşüm Programı hakkında ayrıntılı bilgi veren Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt; “Sürekli değişimin ve rekabetin olduğu, tamamen belirsiz bir geleceği şekillendirme gücü ve imkânı sağlayan bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. Böyle bir ortamda başarılı olmak, ancak güçlü ve odaklı bir stratejik planlamayla mümkün. Vodafone Türkiye olarak hazırladığımız stratejilerle bugüne kadar hep başarılı olduk ve bu başarılarımızla hem ülkemizde hem de dünyada örnek gösterildik. Özellikle Vodafone Türkiye Stratejik Dönüşüm Programı ile yazdığımız başarı öyküsü, hem Türkiye hem de dünya telekomünikasyon sektöründe bir ilk'i temsil ediyor. Dünya çapında sektörümüzde bu kadar hızlı büyümenin kaydedildiği başka bir vaka bulunmuyor. Bu programla önce dünyanın en ünlü işletme okullarından London Business School’a konuk olduk. Şimdi de İstanbul Teknik Üniversitesi’nin müfredatına girdik. Vodafone Türkiye Stratejik Dönüşüm Programı’nın, İTÜ Executive MBA Stratejik Yönetim dersinde yapılacak vaka incelemeleri açısından çok doğru bir seçim olduğuna ve öğrencilerimize yeni ufuklar kazandıracağına inanıyorum. Üniversite-sanayi işbirliğine olan inancımızla, ülkemizin ve dünyanın önde gelen üniversiteleriyle birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“ İTÜ Executive MBA programı mezunları çok başarılı kariyerlere imza atıyorlar”
İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde gerçekleştirilen ve İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü tarafından yürütülen “İTÜ Executive MBA” programı hakkında bilgi veren İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Burnaz ise, şunları söyledi: “Yöneticiler için işletme yüksek lisans programımız, 1998-1999 eğitim-öğretim yılından bu yana uygulanıyor. Bu niteliğiyle Türkiye’deki ilk örneklerden biri olan programımız, mezunlarından önemli bir yönetici ağını da oluşturmuş durumda. İTÜ Executive MBA programı mezunları, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde çok önemli pozisyonlarda çok başarılı kariyerlere imza atıyorlar. İş deneyimli, seçkin bir öğrenci kitlesi tarafından tercih edilen İTÜ Executive MBA, öğrencilerine kariyerlerine ara vermeden kendini geliştirebilecekleri ve kendilerini iş hayatında liderliğe taşıyabilecekleri bir ortam sunuyor. Bu ortamı sunmada iş hayatından alınmış vaka örnekleri, en önem verdiğimiz kaynakların başında geliyor. Bu sayede, geleceğin üst düzey yöneticileri karşılaşacakları problemlerin benzerlerini derslerinde görüyor, derslerimize konuk olan iş dünyasının liderleriyle bire bir soru-cevap oturumlarıyla etkileşim kurma imkânı buluyor. Bu kapsamda dersimize katılan Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt’e teşekkür ederiz.”“Öğretim üyeleri tecrübelerini, şirket örnekleri ve vaka çalışmalarıyla birleştirerek etkin bir öğrenme ortamı yaratmaktadırlar”
İTÜ İşletme Fakültesi Dekanı Fethi Çalışır da görüşlerini, “Dünyanın ve Türkiye’nin lider üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi, sadece mühendislik ve mimarlık değil, aynı zamanda dünya kalitesinde işletme eğitiminin de verildiği bir üniversitedir. Fakültemizin bölümleri, pek çok kaliteli lisans, yüksek lisans ve doktora programları yürütmektedir. Fakültemiz bünyesinde bulunan İşletme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Ekonomi bölümlerinin değerli öğretim üyeleri, sahip oldukları engin tecrübeyi, şirket örnekleri ve vaka çalışmalarıyla birleştirerek derslerine taşımakta ve etkin bir öğrenme ortamı yaratmaktadırlar. Vodafone Türkiye Stratejik Dönüşüm Programı’nın İTÜ Executive MBA’de işlenmeye başlanması bunun en etkin ve güncel örneklerinden birini oluşturuyor. Vodafone Türkiye’ye kendisi ile ilgili bilgileri vaka çalışması yoluyla öğrencilerle paylaştıkları için teşekkür ederiz” şeklinde ifade etti.

Doç. Dr. Mehmet Erçek tarafından verilen ve çeşitli yönetim pozisyonlarındaki 40’ı aşkın yüksek lisans öğrencisinin aldığı “Stratejik Yönetim” dersinde, Vodafone Türkiye Stratejik Dönüşüm Programı kapsamında belirlenen vakalar, stratejik durum analizi yapabilme, durum analizlerine göre stratejik öncelik belirleyebilme ve pazara girişte satın alma kararı verme açılarından tartışılacak. Önceden belirlenen öğrenci gruplarına özellikle stratejik durum analizi ve stratejik öncelik belirleme konularında ödevler verilecek. Ödevlerin başarıyla tamamlanması, dersin geçme koşulları arasında yer alacak.
ETİKETLER : İTÜ vodafone
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun