Eğitim 30 TEMMUZ 2015 / 10:07

Siber Güvenlik Yaz Kampı 2015

Cisco firmasının 2014 yılı güvenlik raporuna göre önümüzdeki 5 yıl için dünya genelinde 1 milyon siber güvenlik uzmanına ihtiyaç vardır. Türkiye için siber güvenlik uzmanı ihtiyacı 20.000 civarındadır. Siber güvenlik konusunda Türkiye'deki en önemli problem yetişmiş insan kaynağı eksikliğidir.

Diğer sektörlerden farklı olarak Siber Güvenlikle ilgili eleman yetişme potansiyeli %1’dir. (Son iki yılda Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olup Siber Güvenlik sektöründe yer alanların oranı %0,7 ). Bu da ulusal siber güvenlik vizyonunun tamamlanmasının önünde en büyük engel olarak gözükmektedir.

Üniversitelerin Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıtlı öğrencilerinin katılımına açık olan Siber Güvenlik Yaz Kampı'nda öğrencilere bilişim sistemleri güvenliği konusunda teknik eğitimler verilerek ülkemizin ihtiyaç duyduğu siber güvenlik uzmanı eksikliğinin giderilmesine destek olunması ve kapasite geliştirilmesinin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu amaçla yaz kampı etkinlikleri 2011 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştirilmektedir.Bilgi Güvenliği Derneği(BGD) tarafından Bilgi Güvenliği AKADEMİSİ(BGA) ve Gazi Üniversitesi(GÜ) işbirliğiyle üniversite öğrencilerine yönelik Siber Güvenlik Yaz Kampı'nın dördüncüsü bu yıl 24-29 Ağustos 2015  tarihleri arasında düzenlenecektir.

Eğitimlerin yanı sıra, kamp katılımcıları bilgi güvenliği alanında deneyim sahibi akademisyenler, kamu kurumu ve özel sektör yöneticileri ile bir araya gelecek ve siber dünyadaki tehditler, alınması gereken önlemler ve bu alandaki kariyer fırsatları konusunda bilgi sahibi olacaklardır. Kamp esnasında eğitim amaçlı düzenlenecek CTF yarışmalarıyla öğrencilerin takım çalışması yeteneklerinin güçlendirilmesi ve kamp sırasında edindikleri bilgilerin pekiştirilmesi sağlanacaktır.

Düzenlemiş olduğumuz Kamplara bugüne kadar (4 yılda) toplam 16.000 öğrenci başvuru yapmıştır. Kamplara her dönem için yaklaşık 30-50 arası öğrenci Kabul edilmiştir. Sınav ve değerlendirmeler sonucu seçilen  180 öğrenci eğitilmiştir;

·  2011 yılında gerçekleştirilen Siber Güvenlik Yaz Kampı katılımcılarının %40'ı Bilgi Güvenliği sektöründe çalışmaya başlamıştır.

·  2012 yılında gerçekleştirilen Siber Güvenlik Yaz Kampı katılımcılarının %50'si Bilgi Güvenliği sektöründe çalışmaya başlamıştır.

·  2013 yılında gerçekleştirilen Siber Güvenlik Yaz Kampı katılımcılarının %65'i Bilgi Güvenliği sektöründe çalışmaya başlamıştır.

Katılımcıların önemli bir kısmı ise sektörün farklı kollarında ve kamuda iş imkanı bulmuştur.

Katılımcıların konaklama, yeme-içme ve eğitim giderleri düzenleyiciler tarafından karşılanacaktır. Kamp yerine ulaşım masrafları katılımcılar tarafından karşılanacaktır.

Başvuru, içerik ve diğer sorular için siberkamp.org adresi  ziyaret edilebilir.

Siber Güvenlik Kampı İçeriği

·  Siber Güvenliğe Giriş

·  Siber Savunma Yöntemleri

·  Temel Güvenlik Denetimi Eğitimi

·  Keşif ve Tarama Araçları

·  Zaafiyet Tarama ve Bulma Sistemleri

·  Exploit Çeşitleri ve Metasploit Kullanımı

·  Web Uygulama Güvenliği

·  Son Kullanıcıya Yönelik Saldırı Çeşitleri ve Yöntemleri

·  Zararlı Yazılımlar ve Analiz Yöntemleri - APT

·  DOS/DDOS Saldırıları ve Korunma Yöntemleri

·  Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

·  Siber Dünyada İstihbarat Çalışmaları

·  Dijital Adli Analiz

·  Mobil Güvenlik

·  Sosyal Medya Güvenliği

Kamp Programı (Taslak):

Tarih: 24-30 Ağustos

24 Ağustos Açılış

29 Ağustos Sertifika Programı ve Ödül Töreni
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun