Eğitim 01 EKİM 2015 / 10:52

Samsung mobil yazılıma destek veriyor

Samsung, Türkiye’deki mobil yazılım istihdamını artırmak ve bu alandaki girişimcilere destek olmak üzere “Bilişim Mucitleri” Projesi için Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ile bir araya gelerek Türkiye’de inovasyona dair girişimleri destekliyor. Proje, hızla gelişen mobil uygulama alanında Türkiye’deki yazılımcı sayısını artırarak istihdam ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunacak.“Bilişim Mucitleri” Projesi kapsamında, gençlerin, bulut bağlantılı mobil uygulamaları yaratma becerisi kazanarak mobil uygulama geliştirmesinin altında yatan tüm prensipleri öğrenmesi hedefleniyor. Projenin temel hedefleri arasında, Türkiye’deki milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı gencin tüketici olmaktan çıkarak üretici konuma geçmesi yer alıyor.

Projeyi değerlendiren Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie Joung, “Dünyada hızla gelişen mobil yazılım pazarında, Türkiye’deki girişimleri teşvik etmenin ve gençleri bu alanda yetkin birer birey haline getirmenin ne denli önem arz ettiğini biliyoruz. Samsung olarak tüm dünyada öncülük ettiğimiz mobil inovasyonla birlikte edindiğimiz bilgi birikimini, Türkiye’deki gençlerle paylaşmaya hazırız. Teknolojiyi yakından takip eden genç neslin yalnızca tüketici olmasını değil, üretici olarak yaratıcılıklarını da ortaya koymasını hedefliyoruz. Bu sebeple Habitat ile yürüttüğümüz “Bilişim Mucitleri” Projesi’ni çok önemli buluyoruz. Proje ile önce eğitmenlere, ardından aldıkları eğitim sayesinde mobil yazılım alanına kazandırılacak gençlere ulaşacağız. Bu doğrultuda, 4 Ekim itibariyle eğitmen eğitimleri başlıyor. Donanımlı eğitmenlerimizle birlikte proje kapsamında 1000’e yakın gence ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında teknoloji tutkunlarına ulaşarak, global mobil yazılım dünyasında Türk gençlerini öne çıkaracak bu proje sayesinde; mobil sektöre nitelikli istihdam kazandıracakolmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Projenin ilk adımı 4 Ekim’de eğitmen eğitimleriyle başlıyor

Mobil yazılım alanında Türkiye’nin gelişimine doğrudan katkı sağlayacak “Bilişim Mucitleri” Projesi için başvurular değerlendirilerek eğitmen adayları belirlendi. Ankara, Antalya, Aydın, Denizli, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya ve Samsun’da başlayacak pilot uygulamada görev almak üzere 4-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da eğitmen eğitimi gerçekleştirilecek. Bu kapsamda eğitmen adaylarına 48 saat yüz yüze, 12 saat çevrimiçi gelişmiş yazılım, 20 saat çevrimiçi mentörlük eğitimini içeren toplam 72 saatlik eğitimin ardından her katılımcının en az 2 adet mobil uygulama geliştirmesi sağlanacak ve katılım belgesi verilecek.

Eğitmenlerden, proje ekibiyle işbirliği içerisinde çalışarak aldıkları eğitim doğrultusunda yerel eğitimler vermeleri ve bir yıllık dönemde 15-30 yaş arasındaki yazılım konusunda bilgi sahibi ve mobil yazılım geliştirmeye hevesli en az 30 gence ulaşmaları, eğitimlerini raporlamaları ve ayrıca yaşadıkları illerde projenin eğitim dışı faaliyetlerinin yürütülmesi bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun