Eğitim 21 KASIM 2013 / 15:45

Özel Lefkoşa Üniversitesi Bitcoin ile öğrenci alacak

Özel Lefkoşa Üniversitesi, Bitcoin’i öğrencilerin üniversite harçları ödemesi için kabul eden ilk üniversite oldu.Herhangi bir devlet, banka veya özel kuruluşa ait olmayan ve değerini internet kullanıcıları belirlediği Bitcoin, dünya üzerinde ilk defa bir üniversite tarafından tanınmış ve ödemelerde yasal olarak kullanılabiliyor oldu. Özel Lefkoşa Üniversitesi böylece Bitcoin’i kabul eden ilk resmi kurum oldu. Şu zamanlarda dalgalı bir seyir izleyen Bitcoin’in üniversite tarafından kabul edilmesi aynı zamanda finansal olarak da okul için bir risk taşıdığı şeklinde yorumlanıyor. 1980 Yılında Kurulan Lefkoşa Üniversitesi’nin 5 bin öğrencisi bulunuyor.

Tüm enstitü ve bölümleri Bitcoin ile ödeme alabilecek

Bitcoin’i kabul eden ilk resmi kurumun Özel Lefkoşa Üniversitesi olması aslında şaşırtıcı değil. 2013 yılının Haziran ayında Net Holding’in sahibi Besim Tibuk’un oğlu Kerem Tibuk tarafından KKTC’de kurulan şirket ile Türkiye’ye girmiş ve Türkiye’de sanal para birimi Bitcoin’i satmaya başlamıştı. Dünyada ilk defa bir üniversite, öğrencilerinin harçlarını Bitcoin ile ödeme imkanı sunduğunu resmi sitesinden duyururken, öğrencilerinin Bitcoin ile yaptığı ödemeleri avroya dönüştürerek Bitcoin’in şu an için çok yüksek olan kur dalgalanmasından korunmayı amaçladığını belirtiyor. Özel Lefkoşa Üniversitesi Konsey Üyesi Dr. Christos Vlachos, üniversitenin Bitcoin’i dünyada tanıyan ilk resmi kurum olmasına yönelik yaptığı açıklamada şunları kaydediyor:
“Finansal sistemler, uluslararası para transferleri, e-ticaret ve küresel ekonomik gelişmeye ciddi oranda hız kazandıracağını düşündüğümüz sanal paranın kaçınılmaz bir teknolojik gelişme olduğunun farkındayız. Bitcoin ile ödeme yöntemini tüm ülkelerde bulunan enstitü ve bölümlerimiz için geçerli hale getirerek dijital kurum hizmet etkinliğinden faydalanmayı amaçlıyoruz.”

Haberin detayları için http://www.unic.ac.cy/news-and-events/73/unic-to-be-the-first-university-in-the-world-to-accept-bitcoin/112831#.Uo4H0sSmZNN adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun