Eğitim 23 HAZİRAN 2016 / 14:15

Ortaokullu mucitler robotlarıyla Avustralya’da yarışacaklar

FMV Özel Erenköy Işık Ortaokulu 6’ıncı ve 7’inci sınıf öğrencileri, bu yıl 11’incisi düzenlenen ‘FIRST Avustralya Asya Pasifik’ turnuvasında Robot yarışları kategorisinde yarışacaklar.

Türkiye’de ‘Bilim Kahramanları First Lego League’ adı altında gerçekleşen yarışmada dereceye giren FMV Özel Erenköy Işık Ortaokulu 6’ıncı ve 7’inci sınıf öğrencileri, Türkiye’yi temsil etmek için ‘FIRST Avustralya Asya Pasifik’ turnuvasında yarışacaklar. Bu yıl 11’incisi düzenlenen etkinlikte 80 farklı ülkeden yarışmacılar katılacak. Açılış seramonisi 3 Temmuz’da Sidney Opera Binası’nda gerçekleşecek olan turnuva, Bilim, Teknoloji, Robot ve Matematik kategorilerinde düzenlenecek. Macquarie Üniversitesi’nde iki gün boyunca sürecek turnuvada tüm katılımcılar, mekanik olarak kendi tasarladıkları ve yazılımı tamamen kendilerine ait olan robotlarıyla yarışacaklar.
 

Daha önce turnuvanın Türkiye ayağında önce iller genelinde sonra da ulusal çapta yarışarak, ‘En İyi Robot Tasarımı Kupası’nı kazan FMV Özel Erenköy Işık Ortaokulu takımı, yaşları 12 ila 13 arasında değişen öğrencilerden oluşuyor.

Avustralya’nın 2006 yılından bu yana ev sahipliği yaptığı turnuva, dünya çapındaki gençlerin bilim ve teknolojiye ilgisini artırmak, yanı sıra sosyal sorumluluklarının farkında olan, takım çalışması yapabilen, çevresindekilere ve doğaya saygılı birer birey olmalarına katkıda bulunmak amacıyla düzenleniyor. 
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun