Eğitim 15 AĞUSTOS 2014 / 09:51

IBM ve Sabancı Üniversitesi'nden iş birliği

Sabancı Üniversitesi “Veri Analitiği Profesyonel Yüksek Lisans Programı” ile IBM Türk stratejik beraberliğe hazırlanıyor.

Sabancı Üniversitesi’nde 2014 – 2015 akademik yılından itibaren başlayacak olan program “Büyük Veri” çerçevesinde gelişen teknoloji ve araştırmalarla, işletmelere daha verimli kararlar almaya yardımcı olabilecek bilgi ve araçları sağlayacak. Programa başvuru 29 Ağustos 2014 tarihine kadar yapılabilecek.

Veri ihtiyacını gidermek amacıyla çıkılan yol

Günümüzde çoğu danışmanlık şirketi veri analitiğinin 21. yüzyılın en gözde iş alanlarından biri olduğunu belirtiyor, veriden iş değeri elde edebilecek bilgiyi ortaya çıkarmak amacıyla gereken profilin yeterli olmadığı konusunda da görüş birliği varmış durumdalar. Sabancı Üniversitesi’nde IBM’in stratejik ortaklığında hayata geçirilen program, inovatif şirketlerin gereksinimi rekabetçi avantajı yaratmak ve sürdürmek üzere aradığı analitik becerileri ve birikimi kazandırmak için tasarlandı.
Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Yusuf Menceloğlu konuyla ilgili: “Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi vakıf üniversitesi olan Sabancı Üniversitesi, iş dünyasının deneyimini kendi güçlü akademik birikimi ile birleştirerek profesyonellere yönelik programlar sunmaktadır. Geliştirdiğimiz bu vizyon doğrultusunda Türkiye’de ilk kez Veri Analitiği profesyonel yüksek lisans programını hayata geçiriyoruz. Bilgi teknolojisi sektöründe önemli bir yere sahip IBM ile işbirliğimizin tüm sektörlerin kaçınılmaz ihtiyacı olan Veri Analizi konusunda öncü olacak liderler yetiştirmek ve rekabete yön vermek anlamında çok değerli olacağına inanıyorum” dedi.

Stratejik ortaklığı değerlendiren IBM Türk İş Analitiği Ülke Lideri Nicholas Anderson ise: “Gelecekte BT’ye hâkim olacak ve iş dünyasını şekillendirecek en önemli alanlardan biri veriler ve veri analitiğidir. IBM olarak verileri yeni doğal kaynağımız olarak adlandırıyoruz ve hem çözüm portföyümüzle hem de toplumdaki işbirliklerimize liderliğimizi sürdürüyoruz“ diyor. IBM Türk Üniversite İlişkileri Lideri Jale Akyel ise ekliyor: “Üniversite ilişkileri olarak en önemli görevlerimizden biri yeni gelişen alanlarda BT pazarının, müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın yetenek açıklarını kapatmak üzere üniversitelerle inovatif işbirlikleri oluşturmaktır. Bu bağlamda vizyoner bir kurum olan Sabancı Üniversitesi’nde yapılanan bu profesyonel programa destek vermek bizim için son derece mutluluk vericidir. Önemli araştırma ve öğrenci projelerine akademik bilgi üzerine iş tecrübelerimizi ekleyerek karşılıklı değer yaratacağımıza inanıyoruz“ diye konuştu.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Veri Analitiği Yüksek Lisans Programı Direktörü Hasan Sait Ölmez programın hedeflerini: “Günümüzde birçok farklı sektörde sayısal veri büyük bir hızla artıyor. Bu büyük veri yığınını kullanarak daha isabetli kararlar vermek ve katma değer yaratmak için yapılan çalışmalar da hız kazanıyor. Şirketlerin daha iyi hizmet ve ürün portföyü sunabilmeleri için, verimlilik, karlılık ve sürdürülebilir üretim süreçleri gibi önemli parametreler üzerinde rekabet avantajı yakalayabilmeleri şart. Sektörün bu ihtiyaçları gözetilerek hayata geçirdiğimiz programın müfredatı Veri Analitiği üzerinde farklı alanlarda becerilerinizi geliştirmenize olanak sağlayacak bir esneklikte geliştirildi. Bunun sonucu olarak da Veri Analitiği alanında yetişmiş ve eğitim görmüş olan profesyoneller çalıştıkları kuruma rekabet avantajı sağlama konusunda aranan profiller olacaktır” şeklinde dile getiriyor.

Veri Analitiği Tezsiz Yüksek Lisans Programı

Program, Veri Analitiği üzerinde farklı alanlarda beceriler kazanılmasını imkanının verebilecek, esneklikte geliştirilen dersler yeni veri yapılarının işlenmesi, yönetilmesi, uzman sistemler ve modellemelerden oluşacak. Öğrenciler, Yeni Yüksek Lisans Programına 2014 sonbahar döneminden itibaren kayıt yaptırabilecekler. Programa başvuru 29 Ağustos 2014’e kadar yapılabilecek.

Programa başvurmak için: http://da.sabanciuniv.edu/

 

 

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun