Eğitim 03 ARALIK 2014 / 11:29

Hitachi geleceğin mühendislerine elektron mikroskobu bağışladı

Geleceğin mühendislerini teşvik etme konusunda dünya genelinde çalışmalar yürüten Hitachi High Technologies firması, öğrencilerin fen bilimlerine ilgisini ve Türkiye’de teknik eğitimi artırma amacıyla Ostim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne TM-3030 model elektron mikroskobu bağışladı.Dünya genelinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki, öğrenciler fen bilimleri derslerinden uzaklaşıyor. Araştırma sonuçlarını yorumlayan uzmanlar, bu durumun gelecekte mühendis ve teknik eleman sayısında azalmaya neden olabileceğini düşünüyor. Genç mühendislerin daha fazla araştırma yaparak, kendilerini geliştirmelerine olanak sağlamak isteyen HitachiHigh Technologies firması, Ostim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne TM-3030 model elektron mikroskobu hibe etti.Milli Eğitim Bakanlığı Meslek ve Teknik Eğitim Genel Müdürü İbrahim Üzkurt ve Ankara İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Ünlü ve diğer yetkililerin de katıldığı hibe töreninde, Hitachi High Technologies Avrupa Başkanı Yoshiyuki Ogura, Küresel Ticaret Grubu Direktörü Shinichi Fukunaga, Avrupa İş Geliştirme Müdürü Yajima Masatoshi ve Türkiye İş Geliştirme Müdürü Özgür Özalp öğrencilerle bir araya geldi.

Ostim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen törenle hediye edilen elektron mikroskobu, nesneleri 30 bin kat büyütebilme ve kolay kullanım özelliğine sahip. Hitachi High Technologies firması yetkilileri, elektron mikroskobu ile incelenecek bir kara sineğin, 20 kez büyütüldüğünde yüzünün, 100 kez büyütüldüğünde gözlerinin, bin kez büyütüldüğünde de gözünün içindeki altıgen yapının rahatlıkla incelenebileceğini belirtti.

Törende konuşan Hitachi High Technologies Avrupa Başkanı Yoshiyuki Ogura, amaçlarının öğrencilerin fen bilimleri derslerinden keyif almasını sağlamak ve bu şekilde geleceğin mühendislerine katkı sağlamak olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Pek çok ülkede öğrenciler karmaşıklığı nedeniyle fen bilimleri derslerinden uzaklaşıyor. Biz de Hitachi High Technologies firması olarak, teknoloji lideri sıfatımızın verdiği sorumlulukla öğrencilerin eğitimine bir katkı sağlamak istedik. Biliyorsuz ki; teknoloji kullanımı ile öğrencilerin fen bilimleri derslerine ilgisini artırmak ve onların geleceklerini şekillendirmelerine yardımcı olmak mümkün. Türkiye gibi ihracat hacmini artırmayı hedefleyen bir üretim ülkesi için bu çok daha önemli. Zira teknisyen ve mühendislerin varlığı üretim ülkeleri için çok daha önemlidir.”

Hitachi High Technologies , çeşitli seminer ve atölye çalışmalarında kullanılacak mikroskop ile öğrencilere yüksek teknik eğitim programı sunmayı ve öğrencilerin fen bilimleri ile mühendisliğe ilgisini artırmayı amaçlıyor. Elektron mikroskobu, Japonya ve diğer ülkelerde de eğitimi desteklemek ve sosyal sorumluluk projelerinde öğrencilere ilham vermek ve onları fen bilgisine yönlendirmek amacıyla kullanılıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun