Eğitim 15 ŞUBAT 2016 / 09:17

Eğitime arama motoru geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere özel bir arama motorunun kurulması için harekete geçti.

MEB, kuracağı arama motoru ile öğrencilerin ve öğretmenlerin aradıkları bilgiye en hızlı şekilde ulaşmalarını sağlamak istiyor. Kurulacak arama motorunda sadece eğitici bilgilerin yer alacağı ifade edilirken, bilgi sağlayıcı sitelerin sisteme özel bir akreditasyon ile kayıt olacağı belirtiliyor. 

'Eğitim Arama Motoru'nda sadece eğitici ve öğretici içerikler bulunacak. Sistemde yer alacak sistelerin düzenli olarak güvenlik taramasından geçeceği ve yanlış bilgilerin sistemden ayıklanacak sistemde, ödevlerin hazırlanmasına yardımcı olması amacılığıyla ansiklopedik bilgilerin de yer alacağına vurgu yapıldı.

Bilgiye hızlı ulaşım konusunda öğrencilere ve öğretmenlere yardımcı olabilecek olan sistemin, eğitim sistemini sağlam bir temel üzerine oturtma konusunda tek başına yeterli olması pek de mümkün görünmüyor. Özellikle aramalar sonucunda çıkacak sitelerin, öğrencilerin vizyonlarını geliştirmeye yönelik bir bakış açısına ve özellikle tarihi konularda "objektif" bir yaklaşıma sahip olmaları gerekiyor. Bu doğrultuda, sisteme kayıt olacak sitelerin akreditasyonunu yapan ekibe büyük iş düşüyor.