Eğitim 15 ŞUBAT 2016 / 09:17

Eğitime arama motoru geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere özel bir arama motorunun kurulması için harekete geçti.

MEB, kuracağı arama motoru ile öğrencilerin ve öğretmenlerin aradıkları bilgiye en hızlı şekilde ulaşmalarını sağlamak istiyor. Kurulacak arama motorunda sadece eğitici bilgilerin yer alacağı ifade edilirken, bilgi sağlayıcı sitelerin sisteme özel bir akreditasyon ile kayıt olacağı belirtiliyor. 

'Eğitim Arama Motoru'nda sadece eğitici ve öğretici içerikler bulunacak. Sistemde yer alacak sistelerin düzenli olarak güvenlik taramasından geçeceği ve yanlış bilgilerin sistemden ayıklanacak sistemde, ödevlerin hazırlanmasına yardımcı olması amacılığıyla ansiklopedik bilgilerin de yer alacağına vurgu yapıldı.

Bilgiye hızlı ulaşım konusunda öğrencilere ve öğretmenlere yardımcı olabilecek olan sistemin, eğitim sistemini sağlam bir temel üzerine oturtma konusunda tek başına yeterli olması pek de mümkün görünmüyor. Özellikle aramalar sonucunda çıkacak sitelerin, öğrencilerin vizyonlarını geliştirmeye yönelik bir bakış açısına ve özellikle tarihi konularda "objektif" bir yaklaşıma sahip olmaları gerekiyor. Bu doğrultuda, sisteme kayıt olacak sitelerin akreditasyonunu yapan ekibe büyük iş düşüyor. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun