Eğitim 13 MAYIS 2015 / 14:43

Eğitim Yöneticileri eğitim sistemlerini tartıştı

Eğitim projeleri şirketi Blackboard’un bu yıl üçüncü kez düzenlediği Üniversite Liderleri Forumu’nun odak noktası Genç Üniversitelerdi.Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Blackboard Türkiye Ülke Müdürü, Emrah Dilsizoğlu şu değerlendirmelerde bulundu: “Genç Üniversiteler Konferansı, üniversite liderlerinin aktif katılımcı olmaları, öğrenmeleri ve kendi tecrübelerini paylaşmaları için bir platform sunmayı hedefliyor. Türkiye’de de pek çok genç üniversite var. Ülkemizde son 22 senede 146 Üniversite kuruldu. Yeni kurulan eğitim kurumları itibarlarını kazanmak, öğrenci sayılarını ve öğrenimin kalitelerini artırmak için yüz yılları geride bırakmamış olabilirler yine de kendilerini farklılaştırmak, yeni ve modern global elit olmak için uğraşmaya devam etmekle yükümlüler. Üniversitelerin teknoloji yatırımları ve ileriye dönük vizyonları bugün öğrencilerin seçim süreçlerinde etkili bir unsurdur” dedi.

MEF Üniversitesi Mükemmeliyetçilik Merkezi Direktörü Dr. Caroline Fell Kurban eğitimde en son yenilik olarak adlandırılan Flipped Learning modeliyle dönüşümlerini ve elde ettikleri başarıları anlattı. MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özcan'da şöyle konuştu: “Yeni nesil öğrenciler tüm derslerin hem online hem yüz yüze versiyonlarını istiyorlar. Dikkatli teknoloji adaptasyonu, karma öğretim uygulaması ve öğrencilerin öncülüğünde bir öğretimin entegrasyonuyla Flipped Learning eğitim yaklaşımını destekleyerek en iyi çözümü ortaya çıkardık. Bu yaklaşımımız öğrencilerin de ilgisini çekti. MEF öğrencilerinin yüzde 73’ü merkezi üniversite giriş sınavında ilk yüzde 10 arasındadır."

Koç Üniversitesi Öğrenme ve Öğretme Ofisi Eğitim Yöneticileri, Ozan Varlı ve Ferhat Çağan ise; "“Koç Üniversitesi, geçtiğimiz yıl lansmanı yapılan ve Türkiye'den sadece 7 Üniversitenin yer aldığı Times Higher Education BRICS ve Gelişmekte olan Ülkeler Sıralamasına girdi. Genç bir üniversite olarak doğru araçlar ve uygulamalarla kampüs içi ve dışı öğrenmeyi desteklemek, öncelikleri ve hedefleri ileriye yönelik belirlemek ve bir ekosistem olmak üzere hareket ediyoruz” dedi.

1997 yılında ABD’de kurulan Blackboard 115 ülkede, 31.000 fazla kuruma hizmet veriyor. Türkçe dahil 21 dilde servis sunan Blackboard çözümlerini dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde yer alan üniversitelerin yüzde 75’inden fazlası ve Türkiye’den 13 üniversite kullanıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun