Eğitim 07 TEMMUZ 2014 / 13:32

Dünyada ilk kez Pearson global İngilizce standardını belirliyor

Dünyanın lider eğitim şirketi Pearson ‘’ Global Scale of English ‘’ ölçümleme sistemini piyasaya sürüyor.Dünyada iki milyar insan İngilizce konuştuğunu iddia ediyor, çok uluslu şirketlerin yüzde 85’i İngilizceyi iş hayatının dili olarak kullanıyor. Uluslararası İnsan Kaynakları Direktörleri’nin yüzde 79’u da işe alımlarda İngilizce yeterliliği arıyor. Ancak bugüne kadar İngilizcede global olarak kabul edilen bir standart, bireyin İngilizce seviyesini ölçümleyen tek bir yol ortaya çıkmadı.

Dünyanın lider eğitim şirketi Pearson, İngilizce yeterlik puanlamasında dünyanın ilk gerçek küresel standardı Global Scale of English’i (GSE) duyurdu. 25 yılda geliştirilen ve 130 ülkeden 10 bin öğrenciyle test edilen GSE, İngilizce’nin; değerlendirilme, öğretilme ve puanlama biçimini değiştirmeyi hedefliyor.

GSE nedir?

GSE, İngilizce’nin bundan böyle başlangıç, orta ve ileri seviye gibi belirsiz terimlerle ölçülmesi gerekmediği anlamına geliyor. GSE İngilizce öğrenenlere dil becerilerini kesin olarak puanlayarak bu puanlar doğrultusunda yeterliliklerini beyan etme şansı veriyor. Geniş bantlarda kategoriler sunma eğilimi gösteren mevcut metotlara kıyasla İngilizce öğrenenlerin hünerlerini çok daha kesin bir biçimde ölçen 10 ile 90 arasındaki skalada gelişim gösterebilmelerine olanak tanıyor. GSE köklerini gerçek yaşamdan aldığı için öğrenenlerin her aşamada neler başarabileceklerini görmelerini sağlıyor. Örneğin, 29 alan bir kişi herhangi bir menüdeki popüler yiyecek ve içecekleri tanıyıp sipariş verebiliyor. 62 alan biri ise bir film, kitap ya da oyun hakkında yapılandırılmış bir inceleme yazısı yazabiliyor. 74 alan da haberleri takip ederken öne çıkan görüş ve argümanları rahatlıkla seçebiliyor.

Dünyadaki öncü eğitim kurumları tarafından hali hazırda denenmiş olan GSE “İngilizcem ne kadar iyi?”, “Gelişim gösteriyor muyum?” ve “Peki şimdi ne yapmalıyım?” gibi sorulara da yanıt sağlamayı hedefliyor.

Neden böyle bir ihtiyaç var?

Tüm dünyada İngilizceyi resmi dil olarak kullanan 50’nin üzerinde ülke bulunuyor. Bu rakam yaklaşık olarak dünyanın dörtte biri etse de bu ülkelerin hiçbiri sabit bir standarda sahip değil. Google, Electrolux ve Holiday Inn gibi lider global işletmeler ve işe alım yetkilileri, çalışanlar ve potansiyel çalışanların İngilizce yeterliliğini daha iyi anlamak için belirgin bir ihtiyaç olduğu konusunda hemfikir.

Pearson için Linkedin tarafından Brezilya, Çin, Almanya, Endonezya, Meksika ve İngiltere’deki insan kaynakları yöneticileri ve üst düzey yöneticileri arasında gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları şöyle:

•Üst düzey yöneticilerin ve insan kaynakları yöneticilerinin yüzde 83’ü standart bir İngilizce yeterlik ölçümünün işe alım sürecinde faydalı olduğunu düşünüyor.

•İK sektörünün yüzde 72’si İngilizce değerlendirme standartları için hali hazırda kabul gören bir standart olmadığını düşünüyor. Çinli katılımcıların çoğu da aynı fikirde ve bu nedenle yönetimin zorlandığını düşünüyorlar.

•Meksika, Brezilya ve Endonezya’dan araştırmaya katılan yöneticiler, dil yeterliliği için uluslararası standart ihtiyacı olduğunu güçlü bir şekilde dile getiriyorlar. Mevcut durumda İngilizce yeterlik ölçümü için TOEFL, TOEIC gibi testleri birleştirerek kullanıyorlar. Alman yöneticiler ise İngilizce yeterlik seviyesi için mülakatları İngilizce olarak yürütüyor.

•Uluslararası kurumların yüzde 80’i iyi İngilizce konuşan bireylerin işlerinde daha başarılı olduğu konusunda hemfikirler ve yüzde 90’ı İngilizce konuşan çalışanlarının işleri için daha etkili olduğunu düşünüyorlar.

Pearson English Başkanı Bhanvnet Singh, konuyla ilgili yaptığı açıklamada:

“Dünya; seslerin, kültürlerin ve dillerin tüm çeşitliliğine ihtiyaç duyuyor. Biz; sosyal medya, çok uluslu şirketler ya da dünya seyahatlerimiz aracılığıyla daha önce hiç olmadığı kadar birbirimizle iletişim kurdukça tüm dünyada İngilizce iletişim kurmayı seçiyor. İşte tam da bu sebeple gecikmiş bir ihtiyaç olarak İngilizcede Global bir standart ihtiyacı var. Dünya genelinde 130’dan fazla ülkede farklı iş grupları, kuruluşlar ve İngilizce öğrenen kişilerle birlikte çalışıyoruz . Bizlere evrensel ölçütlerde sayısal ve tek bir ölçüme ihtiyaçları olduğunu söylüyorlar. İnanıyoruz ki; öncü akademisyenlerle yaptığımız 25 yıllık çalışma sonrasında artık buna yani GSE’ye sahibiz”.

Global Scale of English hakkında daha fazla bilgi edinmek için;

www.english.com ya da www.linkedin.com/company/pearson-english adreslerini ziyaret ediniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun