Eğitim 09 HAZİRAN 2016 / 10:30

Az gören çocuklar için Günışığı Oyun Uygulaması

Türk Telekom, akademisyenler, uzmanlar ve sivil toplum örgütleriyle ortaklaşa gerçekleştirdiği Günışığı Projesini tanıttı. Proje kapsamında tanıtılan oyun uygulamalarıyla az görenlerin işlevsel olarak görme becerilerini artırmak ve el-göz koordinasyonlarını geliştirmelerine katkı sağlamak amaçlıyor.Türk Telekom’un Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen ve az görenlerin eğitimine katkı sağlamayı hedefleyen Günışığı oyun uygulaması, Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Coşkun Şahin’in ev sahipliğinde, proje koordinatörü Turan Delimehmetoğlu, EY-DER yetkilileri ve Günışığı çocuklarının katıldığı basın toplantısıyla tanıtıldı. Az gören eğitiminde kullanılacak olan uygulama, çocukların işlevsel olarak görme becerilerini artırmalarına ve el-göz koordinasyonlarını geliştirmelerine katkı sağlamak amacıyla tasarlandı.Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Coşkun Şahin konuyla ilgili yapığı konuşmada şunları söyledi: “Türk Telekom Ar-Ge birimi içinde engellilere yönelik bir program oluşturduk. Günışığı oyunlarını da bu program kapsamında geliştirdik. Ar-Ge birimimiz tarafından, Turan Delimehmetoğlu’nun önerileri ve koordinatörlüğünde geliştirdiğimiz uygulamanın İngilizce dil seçeneği sayesinde sadece Türkiye’deki değil, tüm dünyadaki az gören çocukların eğitiminde de kullanılacağını düşünüyoruz”.
 
Günışığı Oyunları, Türk Telekom Ar-Ge biriminden beş kişilik uygulama ekibi tarafından dört ayda tamamlandı.  Mobil, Web ve Masaüstü platformlarında çalışan uygulamanın, İngilizce ve Türkçe olmak üzere toplam 24 farklı sürümü hazırlandı. Rakamlar, harfler ve şekiller olarak üç farklı alana odaklanan Günışığı oyunlarının her birinde 20 ayrı seviye bulunuyor.Oyunlarda temel olarak yukarıdan aşağıya siyah zemin üzerine akan büyük ve renkli harf, rakam veya şekillerden sesli olarak belirtilen harf, rakam veya şeklin işaretlenmesi isteniyor. Başta harfler (şekiller ya da rakamlar) neredeyse ekranın büyük bir kısmını kapsayacak kadar büyük ve canlı renklerdeyken, seviye yükseldikçe gelen harflerin ebatları küçülüyor ve aşağı doğru akış hızlanıyor. Böylece oyunu oynayan az gören çocuklar; şekilleri, sayıları ve harfleri öğrenirken aynı zamanda işlevsel olarak görme becerilerini ve el-göz koordinasyonunu artırıyor.
 
Geliştirilen oyunlar, aynı zamanda engeli olmayan okul öncesi çağındaki çocuklar ile ileri yaşta okuma yazma öğrenen bireyler tarafından da kullanılabilecek. Günışığı oyunları tüm dünyadaki çocukların faydalanması için tamamen ücretsiz ve operatörden bağımsız olarak sunuluyor.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun