Eğilimler/Teknolojiler 06 MART 2013 / 10:30

Yeni nesil eğilim: Zihinsel pazarlama

Yeni nesil eğilim: Zihinsel pazarlama

Tüketicinin koklama, görme, duyma, tatma ve hissetme gibi duyularına hitap eden yeni pazarlama şekli: Zihinsel Pazarlama. Yurt dışında git gide popülerliği artmaya başlayan ve Türkiye’nin yeni yeni farkında olmaya başladığı bu eğilim markaların yakın markajında.Ürününü doğru geliştir, rekabetçi bir şekilde konumlandır, satış kanalında görünürlüğü sağla, fiyatını doğru belirle ve tanıtımını gerçekleştir. Sonrasında ise tüm pazarlama aktivitelerini düzenli olarak değerlendirerek rekabetin ve piyasanın getirdiği yeni koşullara göre tekrardan ele al. Tüm bu pazarlama unsurlarının bütünü sizin markanızı oluşturuyor. Ancak günümüzde ortaya çıkan rekabetçi ortam ve teknolojik gelişmeler, pazarlama alanını bir adım öteye taşıyor.

Markalar, farklılığı yakalamak, marka bilinirliğini artırmak ya da sadakat oluşturmak için artık bütünleşik bir yol izliyorlar. Bunu yaparken de görünümünden kokusuna, kullandığı işitsel yayınlardan verdiği hisse kadar 360 derecede tüketicisini yakalamaya çalışıyor. Yurt dışında gitgide popüler olmaya başlayan ve Türkiye’de de markaların yakın markajında olan bu pazarlama trendi ‘Zihinsel Pazarlama’ olarak adlandırılıyor.

Zihinsel pazarlama, tüketicinin koklama, görme, duyma, tatma ve hissetme gibi duyularına hitap eden yeni bir pazarlama şekli. ICM Marketing at Retail Başkanı Volkan Keskinoğlu, Türk markalarının henüz alışma sürecinde olduğunu; ama global markaların hızla bu trende ayak uydurduğunu belirtiyor ve ekliyor:
‘Tüketici satın alma kararlarının yüzde 79’unu satın alma noktasında veriyor. Bunu iyi kullanan markalar her zaman bir adım öne geçiyor. Abercrombie&Fitch markası en güzel örnek. Markanın hangi mağazasına girerseniz girin aynı ışık sistemi, kışkırtıcı müzik ve koku. Bu tamamen profesyonelce düşünülmüş, başarılı bir strateji. Öyle ki Almanya’nın bir bölgesinde ilk Abercrombie&Fitch mağazası açılmadan iki hafta kadar önce, fizikleriyle dikkatleri üzerine çeken erkek modeller, üzerlerine Abercrombie & Fitch kokusunu sıkıp, markanın kıyafetlerini giyerek kalabalık caddelerde ikili ve üçerli gruplar halinde yürüdüler. Ortalamanın oldukça üzerinde fiziğe sahip bu modellere bakan insanların çoğu bunun Abercrombie & Fitch’in bir tanıtımı olduğunu görsel ve kokusal algılarını kullanarak anladılar. Bu pazarlamanın geldiği son noktayı görmek açısından inanılmaz bir örnek. Türk markalarından bir örnek verecek olursak, yakın zamanda THY da özel olarak binasında, uçak ve lounge’larında koku kullanmaya başlayacak.’

"Markalar tüketicinin zihnine giremedi"

Türkiye’de zihinsel pazarlama konseptinin daha çok yeni olduğunu ve henüz tam olarak oturmadığını belirten Keskinoğlu sözlerini şu şekilde sürdürüyor:
"Markalar yeni yeni koku pazarlama ile tanışmaya başladı; ancak henüz tüm duyuları toplu olarak kullanarak markasını tüketicinin zihnine kazımayı başaran herhangi bir marka yok. Türkiye’de havalimanlarından benzin istasyonlarına, otellerden mağazalara kadar pek çok marka şu an yeni yeni bu konseptle tanışma aşamasında. Tüketiciye sorsanız henüz herhangi bir markayı duyusal olarak eşleştirdiği donelere sahip değil. Aslında bu durum, bu alanda hizmet sağlayabilecek üretici ve danışman firmaların da yolunu açıyor. Satış kanalında pazarlama konseptine yepyeni bir bakış açısı getiriyor."
ETİKETLER : zihinsel pazarlama
YORUMLAR
cano 06 MART 2013 / 19:26 0 0
sağda ince bakarsanız de bir subminal vardır...
seren 06 MART 2013 / 17:07 0 0
her yerde subminal mesajlar vardır ozllikle çizgi filmerde acayip aşırı derecede var.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun