Eğilimler/Teknolojiler 01 EKİM 2015 / 15:26

Su altı Drone'u Trinity mavi derinlikleri keşfediyor

Son zamanlarda hayatımıza hızlı bir giriş yapan drone’lar uzun ismiyle insansız hava araçları farklı alanlarda, farklı teknolojilerle kendilerini göstermeye devam ediyor.Kickstarter desteğiyle hayata geçen OpenROV’un “Trident” isimli su altı aracı, denizi araştırmak için geliştirildi. Açık kaynak kodlu su altı robotu OpenROV, deniz altında gezerek haritacılık, macera, gözlem gibi konularda kullanılmak üzere geliştirilmişti. Trident ise suyun zemininde hareket eden bir cihaz olmaktan çıkıp özgürce hareket eden su altı drone’u gibi bir konuma ulaştı.100 metre derinliğe kadar inen, 3 saat suyun altında kalabilen Trident’in en yüksek hızı 2 m/s olarak açıklandı. Su altında güç ve kontrolün bağlı olduğu bir kablo üzerinden çalışan Trident’in kablo uzunluğunu seçmek sizin elinizde.

Kickstarter üzerinden 50,000 Dolar toplama hedefinde olan cihaz, beklentinin üzerine çıkarak 593,718 Dolar topladı. HD çözünürlükteki kamerası ile yüksek kalitede çekimler gerçekleştiren cihazın sınırlı sayıda satılacak olan erken dönem fiyatı 600 Dolar.Oculus Rift, Google Cardboard ve Samsung VR gibi sanal gerçeklik araçları gibi platformlarda kendini kumanda edebilen Trident, aynı drone kameralarının sanal gerçeklik gözlüklerine bağlanıp, uzaktan kontrol edilebilmesi ile aynı hizmeti veriyor. Kasım 2016’da tamamlanacak proje, ilk Kickstarter destekçilerine ulaştırıldıktan sonra raflardaki yerini alacak.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun