Eğilimler/Teknolojiler 02 EKİM 2015 / 10:30

Ruanda ilk drone limanına ev sahipliği yapacak

İnsansız hava araçlarına olan ilgi arttıkça, bu araçlara yapılan yatırım da aynı oranda artıyor. Bu bağlamda inşa edilecek dünyanın ilk drone limanı, Afrika'nın en yoksul ve açlıkla boğuşan ülkeleri arasında yer alan Ruanda'ya ilaç olacak. Bölgedeki yolların bozuk oluşu, ve ulaşım ağının da son derece yetersiz olması sebebiyle kıtanın kırsal bölgelerine ilaç, kan ve temel gıda maddelerinin ulaştırılması oldukça zor olabiliyor. Bu iş için biçilmiş kaftan olan drone'lar, gelişmiş kargo ve manevra kabiliyetleri sayesinde kıtadaki fiziksel zorluklardan etkilenmeden temel ihtiyaçları kırsallara ulaştırabilecek.Bu doğrultuda Amazon ve diğer e-ticaret sitelerinin sevkiyat için kullandığı, bireysel kullanıcıların da benzer amaçlarla kullanmaya başladığı drone'lar, Afrika'daki açlık sorununa az da olsa çözüm getirebilir. İngiliz Mimar Norman Foster’ın öncülüğünde hayata geçirilmesi planlanan drone limanı, ilk olarak Afrika ülkesi Ruanda’da kurulacak.

Foster'ın projesine göre drone limanı iki farklı servis alanına sahip olacak. Medikal ve diğer acil ihtiyaçları taşıyan Redline, 10 kilogram kapasiteli ve 3 metre kanat genişliğiyle hizmet verecek. 6 metre kanat genişliğinde ve 100 kilogram kapasiteli Blueline drone'ları ise yedek parça, elektronik eşyalar ve e-ticaret ürünlerini taşıyacak.

İlk etapta medikal ve acil ihtiyaçları taşıyan binaların yapımına 2016 yılında başlanacak. 2020 yılında tamamlanması beklenen binalardan istenilen verimin alınmasıyla birlikte Ruanda genelinde 40 adet bina daha inşa edilecek. Blueline servisinin ise 2025 yılında hayata geçmesi bekleniyor.