Eğilimler/Teknolojiler 11 TEMMUZ 2016 / 12:54

Nesnelerin İnterneti’ne yönelik Eclipse Kapua Platformu duyuruldu

Eurotech Everyware Cloud ve Red Hat, Eclipse Kapua projesini duyurdu. Yeni platform, uçtan uca Nesnelerin İnterneti çalışmalarında esneklik, ölçeklenebilirlik, güvenilirlik sunuyor.

Red Hat ve Eurotech, Nesnelerin İnterneti (IoT) özellikli cihazları yöneten yeni Eclipse Foundation açık kaynak projesini duyurdular. Eş-sponsorlu Eclipse Kapua projesi, mevcut Eclipse Kura projesi ile bir araya gelerek, IoT geliştiricilerine ve son kullanıcılara uçtan uca açık bir geliştirme platformu sunuyor. Bu proje ile geliştiriciler yüksek maliyet ve satıcıya bağımlılıktan kurtulabilecek, ayrıca topluluktan güç alan ilerlemeler kaydedilmesi de sağlanacak.
 
Eurotech bu çözümle Everyware Cloud IoT bulut entegrasyon platformunun mevcut kod tabanını Kapua projesine ekliyor. Şirket daha önceleri, Kura projesi altında Everyware Software Framework (ESF) katkısında da bulunmuştu. Hem Red Hat hem de Eurotech, Kapua ve Kura projelerine aktif olarak katılımda bulunmayı, kod üzerinde geliştirme ve test yapmayı, diğer katılımcılar ile işbirliği yapmayı ve mevcut açık kaynak projelerine (Apache Camel, ActiveMQ, Drools, vb.) entegre olmayı planlıyor.
 
Eurotech ayrıca Red Hat tarafından gerçekleştirilen ve cihazlardaki IoT kurulumları için veri ve cihaz yönetimi sağlayan akıllı ağ geçidi ReliaGATE 20-26’yı da tanıttı. Bilgi işlemin sınırlarını network sınırlarına dek genişleten bu akıllı ağ geçidi; veri yığınlarının, işlenmek için ana veri merkezine geri iletilmesi ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bunun yerine kritik veri grupları, veri dönüşümü, entegrasyon ve yönlendirme fiziksel cihazlara daha yakın olan ağ geçidinden yapılıyor. Makine operasyonları ise neredeyse gerçek zamanlı olarak kurumsal kurallarla birlikte otomasyona alınıyor.