Eğilimler/Teknolojiler 07 OCAK 2014 / 09:15

Hem Android hem de Windows bir PC ister misiniz?

CES 2014’te Asus Transformer Book Duet ile kendini gösteren eğilim Intel’in konuyu onaylamasıyla devam ediyor. Yeni yılda her iki işletim sisteminin de bulunduğu cihazlar geliyor.Mobil olarak tasarlanan teknolojilerle kişisel bilgisayarlar yakınsamaya uğruyor. Android işletim sistemi kişisel bilgisayarlarda kullanılmak için gün sayarken, Microsoft, Windows’u mobil cihazlara uygun hale getirerek geçtiğimiz yıl hızlı bir girişle bu konudaki ciddiyetini gösteriyor.

Ancak cep telefonu için üretilen Android ile yıllardır kişisel bilgisayarlarda görmeye alıştığımız Windows’un bu eğilimi, kullanıcıların beklentilerini yeterince karşılamamış olacak ki Intel’in başını çektiği birçok üretici her iki işletim sistemini de barındıran cihazlarla CES 2014’te boy gösteriyor.

Asus’un hem tablet hem de dizüstü bilgisayar olarak öne çıkardığı melez bilgisayarı Trasformer Book Duet, hem Windows hem de Android işletim sistemiyle çalışıyor. Intel işlemci barındıran bu cihazda Windows 8.1 ve Android 4.2.2 çalışabiliyor.

Intel de her iki işletim sisteminin bulunduğu bilgisayarlara sıcak baktığını açıklamıştı. CES’te bir dizüstü bilgisayarda tek tuşla Android ile Windows arasında geçiş yapılabildiğini gösteren şirket, Intel tabanlı Android cihazların kurumsal güvenlik standartlarına uygunluğu için çalıştığını duyurdu.

AMD'nin işlemcilerinde ARM yongası var

Windows ve Android işletim sistemlerini tek cihazda kullanan tek şirket Intel olmadı. BlueStacks ile işbirliğine giden AMD de Windows üzerinde Android uygulamalarının çalışabildiği bir yapıyı tanıttı. BlueStacks CEO’su Rosen Sharma’ya göre, AMD’nin Intel’den farklı gizli bir de silahı bulunuyor. Sharma’ya göre, Android uygulamalarının daha verimli çalışması için AMD’nin son işlemcilerinde ARM yongası da yer alıyor.

Çift işletim sisteminin yeni yıla damga vurması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun