Eğilimler/Teknolojiler 18 MAYIS 2015 / 13:55

Havaalanları artık "akıllı" olacak

Uluslararası uçak yolculuğunda yaşanan sıkıntılara "Akıllı Sınır" sistemi ile çözüm geliyor.Havaalanlarında, Avrupa Birliği ülkelerinin başı çektiği "Akıllı Sınır" sistemi uygulanarak işlemler daha hızlı hale getiriliyor. Parmak izi ve yüz tanıma programları sayesinde havaalanlarında yolcuların harcağı zaman en aza indirilecek. Ayrıca parmak izi okuyucu ve seyahat belge/pasaport okuyucu sayesinde yolcu kolayca check-in yapabilecek.

Dünya genelinde birçok ülkede Akıllı Sınır uygulamasına başladı. 50'den fazla havaalanında 700'ü aşan sayıdaki otomatik sınır kontrolü ABC sistemiyle yapılıyor. Akıllı sınır kontrolü en çok ABD’de uygulanıyor.

Bu yıl üçüncüsü yapılan Sınır Yönetimi ve Teknolojileri Zirvesi İstanbul'da gerçekleşti. Zirvede, otomatik sınır kontrollerinin geleceği konuşuldu. Zirveye; Türkiye, İngiltere, Özbekistan,Tacikistan, Portekiz, Güney Kore, İspanya, İsviçre, Almanya, Fransa, Ermenistan, Kanada, Belarus, Polonya, Arnavutluk ülkeleri katıldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun