Eğilimler/Teknolojiler 14 EKİM 2015 / 13:56

Engelleri kaldıran "akıllı eldiven"

Londra Üniversitesi öğrencisi tasarımcı Hadeel Ayoub, işaret dilini yazı ve konuşmaya çeviren bir eldiven tasarladı.Engellilerin sahip oldukları fiziksel işlev bozukluklar ve bunların yol açtığı sınırlamalar yüzünden, topluma tam anlamıyla katılmalarında sorunlar oluşmaktadır. Günlük yaşama, kent yaşamına, iş yaşamına, toplum yaşamına sınırlı ölçüde katılabilen engellilerin, sınırlarını aşması için iletişimlerini ve hayatlarını kolaylaştırabilecek teknolojiler çok önemli misyonlara sahiptir.

Bu hafta açıklanan kablosuz işaret eldiveni, duyma, konuşma ve görme engelliler arasındaki iletişimi geliştirebilmek adına üç prototip aşamasıyla tasarlandı. Kışlık koruma eldivenine benzeyen son prototip, beş parmağa bağlı beş esnek sensörle çalışıyor. Statik yada dinamik hızlanmayı ölçer Accelerometer, eldiven nereye giderse, o yönü takip ediyor. Oluşan veriler bir bilgisayar programını besleyerek, onu görsel, yazılı yada sözlü hale dönüştürüyor.İlk protip bol kablo içerdiği için hantal ve kullanışsızdı. İkinci prototipin tasarımı ise daha az hantal ve mikro işlemcisi daha küçüktü. Üçüncü prototipte ise cihaz epey geliştirildi; elektronik parçalarının büyük bir çoğunluğu ise eldivenin içine dikildi ve bu protopinin içine yazıyı konuşmaya çeviren bir çip eklendi.

Tasarımcı Ayoub dördüncü prototipte Wi-Fi çipi ile eldiveni akıllı telefona bağlanmayı, hareket sensörü eklenmeyi ve her dilde tercüme özelliği eklemeyi planlıyor. Bu özelliklerle eldiven dünyadaki herkesle iletişim kurabilme potansiyeli taşıyor.

Ayrıca son prototipin çocuklar için küçük boylarda üreteceğinin müjdesini veren Ayuob, kendi buluşunun benzer projelere göre en hafif ve en pratik olduğunu belirtiyor. Yeni prototipin 255 euroya satışa çıkması beklense de, ürün seri üretime geçerse fiyatın aşağı çekileceği belirtiliyor.