Eğilimler/Teknolojiler 24 KASIM 2014 / 15:53

E-kitaplar 2018 yılında yükselişe geçecek

E-kitaplar birçok kitapsever için gerçek kitapların yerini tutmasa da, yeni neslin teknolojiye ilgisiyle birlikte kitaplar büyük hızla dijitalleşmeye başladı. Ortaya çıkan rakamlar da bunu doğrularken, 2018 yılına gelindiğinde e-kitap gelirlerinin, basılı kitap gelirlerini geçebileceği öngörülüyor. 

PricewaterhouseCoopers'ın yaptığı araştırmada, özellikle ABD'de e-kitap sektöründeki yükselişin hız kesmeden devam edebileceği öngörülürken, Birleşik Krallık ve Avrupa'da da gözle görülür bir gelişim yaşanabileceği belirtiliyor. Türkiye'de ise bu süre zarfında büyük bir gelişim yaşanması beklenmezken, hali hazırda 10 bin olan e-kitap sayısının piyasaya girebilecek yeni oyuncularla birlikte artış yaşayabileceği raporda göze çarpanlar arasında yer alıyor.2018 yılına gelindiğinde özellikle ABD e-kitap sektöründe büyük hareketlenmeler yaşanması bekleniyor. Önümüzdeki 3 yıllık sürede, e-kitaplar üzerinden elde edilen gelirlerin, toplam yayıncılık gelirlerinin yarısına ulaşabileceği öngörülüyor. Bu öngörülerin temelinde, 2012 yılında Kindle satışlarının patlaması ve e-kitap konusundaki çeşitliliğin (1 milyondan fazla) yattığını söyleyebiliriz.

Avrupa’ya döndüğümüzde Birleşik Krallığın da, ABD’nin yolundan gittiğini görüyoruz. Bu bölgede de, dijital kitap gelirlerinin gözle görülür bir şekilde arttığı görülürken, Avrupa’nın kalanı için aynı patlamayı beklemek pek gerçekçi durmuyor. Önümüzdeki 3 yıllık süreçte İspanya ‘da ve Fransa’da dijital kitap gelirleri, büyük pastanın sadece yüzde 20’sini oluştururken, Hollanda, İtalya ve Almanya’daki durum çok da parlak görünmüyor. E-kitapların yaygınlaşmasının önündeki en önemli engel olarak insanların bu konudaki tutuculukları, e-kitapların çeşitliliğindeki sıkıntılar ve yüksek fiyatlar gösteriliyor.

Türkiye'ye bakıldığında ise bu alanda yolun oldukça başında olduğumuzu görüyoruz. Ülkemizde 10 bin e-kitap yer alırken, yeni gelecek oyuncularla birlikte ve tanıtım kampanyalarıyla birlikte bu sayının 2018 yılında olmasa bile uzun vadede artacağı öngörülüyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun