Eğilimler/Teknolojiler 19 EKİM 2015 / 16:28

Drone'ları etkisiz hale getiriyor

Son zamanların en heyecan verici teknolojilerden birisi drone’lar. İlk olarak askeri amaçlarla kullanılan drone’lar giderek yaygınlaşıyor ve kullanım amaçları farklılaşıyor.

Drone’ların sivil kullanımında gizlilik ve fiziksel güvenlik konularında birçok soru işaretleri bulunuyor. Taşımacılıktan, arama kurtarma çalışmalarına kadar geniş bir kullanımı olan drone’lar yaygınlaştıkça kötü amaçlı kullanımları da artıyor.
Örnek vermek gerekirse; havaalanları yakınlarında uçan drone’lar uçuş güvenliğini ve yasak bölgeleri ihlal ediyor. Battelle adlı araştırma ve geliştirme şirketi bu noktada “DroneDefender” isimli ürünü ile sivil alanlardaki drone kullanımlarının kontrolünü sağlamayı hedefliyor.
DroneDefender bir tüfek gibi drone’a doğrultularak kullanılıyor. Radyo dalgalarıyla drone sinyallerini bozan cihaz, drone’ları kontrollü bir şekilde etkisiz hale getiriyor ancak cihazın işe yaraması için drone’un 400 metrelik menzilde uçuyor olması gerekiyor.
Cihaz 0,1 saniye içerisinde açılıp, kullanıma hazır hale geliyor ve aralıksız beş saat çalışabiliyor. DroneDefender şimdilik sadece ulusal güvenlik sebebiyle onaylı kurumlar tarafından kullanılabiliyor. Cihazın, vatandaşlara kullanımı yasak olduğundan, son kullanıcı fiyatı belirtilmiyor.