Eğilimler/Teknolojiler 01 ARALIK 2014 / 11:56

Drone'lar ile Pripyat'ı keşfedin

1970 yılında Çernobil Nükleer Santrali'nde çalışanlar için kurulan Pripyat şehri, felaketin gerçekleştiği 1986 senesinde sadece 1 gece içerisinde boşaltılmıştı. O günden bu yana atıl vaziyette duran ve özel timler tarafından korunan Pripyat şehri, geçen 16 senede yaşadığı değişimle ve sıradışı hikayesiyle gelecekte oluşabilecek post apokaliptik dünya hakkında fikirler veriyor. Son dönemde sayıları ve kullanım alanları giderek genişleyen drone'lar ile gökyüzünden videosu ve fotoğrafları çekilen şehir, insanın kendisine ve doğaya ne kadar hızlı zarar verdiğini gözler önüne seriyor.

[vimeo width="550" height="400"]http://vimeo.com/112681885[/vimeo]


Günümüzde de hala oldukça yüksek bir radyasyon seviyesine sahip şehirde, nükleer sızıntının yaşandığı 26 Nisan 1986 tarihine ait gazetelere rastlanabiliyor. O tarihten bu yana hayalet şehir sıfatını hak eden şehirde, birçok vahşi hayvan yaşadığı gibi şehir, radyasyon seviyesine göre bölümlere ayrılmış durumda. Bu bölümler özel güvenlik timleri tarafından korunurken, şehre giriş çıkışlar yasaklamış durumda.Diğer bölgeleri koruyan güvenlik güçlerini, vahşi hayvanları ve radyasyonu aşmayı başarıp, merkeze gelmeyi başaran insanlar, burada insanların kaçarken ardında bıraktığı metal parçaları kaçırırken, evlerin ve dükkanların yıllar içerisinde yağmalandığı belirtmek gerek.Önümüzdeki 1000 yıl boyunca mühürlü kalacak Pripyat için yapacak pek fazla şey yok. Açık hava müzesi haline gelen şehir, yeterli önlemi almadan nükleer santrali kurmak isteyen Türkiye gibi ülkeler için ders niteliği taşısa da, rant peşinde koşan politikacılar bu tarz örnekleri göz ardı etmeye devam edecekler.

Pripyat sokaklarında bu bağlantıyı kullanarak dolaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun