Eğilimler/Teknolojiler 01 AĞUSTOS 2016 / 09:43

Digital Signage sistemleri iletişime yeni bir yön veriyor

Sistem 9, dünyada Dijital Signage olarak tanımlanan yayın ve bilgilendirme ekranlarına yönelik temel eğilimleri araştırdı. Buna göre, öne çıkan beş trend; bu hizmetten yararlanan sektörlerin genişlemesi, etkileşim, sosyal medya –mobil ile bütünleşme, Ultra HD görüntüler ve 3D gibi özellik şeklinde özetleniyor.

Sistem 9, Dijital yayın ve bilgilendirme ekranları alanındaki temel eğilimleri araştırdı. Dijital yayın ve bilgilendirme ekranları hizmetini talep eden sektör sayısının hızla artmakta olduğunu vurgulayan Sistem 9 İcra Kurulu Başkanı Kaan Akın, şunları söyledi: “Alışveriş merkezleri, hastaneler, belediyeler,  oteller, bankalar ve restoranlardan sonra perakende sektörü bu hizmeti talep etmeye başladı. Bu da her yerde herkes için çözüm sunan Digital Signage’nin kullanım alanını hızla genişletiyor”.

Dijital yayın ve bilgilendirme ekranlarının önemli avantajlar sunduğunu belirten Akın, sistemde öne çıkan etkileşim (interaktivite) özelliği hakkında şu bilgiyi verdi:  “Son teknolojiler sayesinde bu ekranlar müşteriyi işin içine çekerek, etkileşim yaparak farklı kişisel deneyim yaşamasını sağlıyor. Ekranlara eklenen interaktivite özelliği sayesinde, müşteriler mağazaya kolay çekiliyor. Hatta müşteri mağazada gezerken ekrana onun adı getirilerek kendisine bir sürpriz yapılabiliyor”.

Günümüzde bilgilendirme ekranlarının sosyal medya ve mobil ile bütünleşme özelliği kazandığını belirten Akın “Sosyal medyanın müşteri etkileşimini ve sadakatini artırmanın en etkili yollarından biri olduğunu dikkate aldığımızda, sistemi kullananlar müşterilerin akıllı telefonlarına mesajla bir indirim kuponu gönderebiliyor. Müşteri, mağazanın içindeki ekrandaki QR kodunu akıllı telefonuna okutarak ödül kazanabildiği gibi, güncel kampanyalardan da haberdar oluyor. Bu mecralar reklam ve tanıtım için daha etkin kullanılabiliyor” şeklinde konuştu.

Dijital yayın ve bilgilendirme ekranları alanında görüntü kalitesi açısından da büyük değişimler yaşandığına dikkat çeken Akın bu değişimleri şöyle özetledi: “Piyasada ekran fiyatlarının cazip hale gelmesiyle birlikte artık full HD’nin yanı sıra, bunun dört katı netlik sunan 4K ekranlar da kullanılıyor. Enerji tasarrufu sağlayan zengin renge sahip ekranlar ve üç boyutlu 3D ekranlar da kullanılmaya başlandı”.
ETİKETLER : Sistem 9 Digital Signage
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun