Eğilimler/Teknolojiler 28 HAZİRAN 2016 / 13:11

Avrupa’da son bir yılda 3 milyar temassız ödeme işlemi yapıldı

Son bir yıllık dönemde Avrupa'da tam üç milyar temassız ödeme işlemi gerçekleşti. Sadece Nisan ayına bakıldığında ise bu sayının 360 milyon işlem olduğu görülüyor. Bu rakam saniyede 140 işlem anlamına geliyor ve önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 150’lik bir artışa işaret ediyor.

Hızlı, kolay ve güvenli ödeme yapılmasını sağlayan temassız kartlar, Avrupa’da hızla yaygınlaşıyor. Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel, temassız kartların kullanımıyla ilgili çeşitli bilgiler paylaştı. Tezel’in verdiği bilgilere göre Avrupa genelinde 165 milyon Visa temassız kart ve 3,2 milyon temassız satış noktası bulunuyor. Mayıs 2015 – 30 Nisan 2016’yı kapsayan bir yıllık dönemde ise Visa temassız kartlarla Avrupa genelinde 3 milyar işlem gerçekleşti.

Geçtiğimiz Nisan ayında 360 milyon temassız ödeme işlemi yapıldı. Bu rakam saniyede 140 işlem anlamına geliyor ve önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 150’lik bir artışa işaret ediyor. 2013’te Visa ile yapılan yüz yüze işlemlerde her 60 işlemden biri temassızken, bugün her beş işlemden birisi temassız olarak yapılıyor.

Avrupa’da temassız ödeme teknolojisinin en çok kullanıldığı alanların başında ise toplu taşıma geliyor. 2015 yılında, Londra metro ve otobüslerinde yolculukların dörtte biri temassız kartlarla ödendi. Bu işlemlerin yüzde 90’ı ise Visa kartlarıyla yapıldı. Temassız ödemelerin Avrupa pazarında yakaladığı ivmede Mc Donald’s, Starbucks, Carrefour gibi dev perakende zincirleriyle yapılan işbirliklerinin etkisi de önemli rol oynuyor. Öyle ki geçtiğimiz yıl Avrupa’da temassız ödeme sayısı restoranlarda yüzde 253, perakendede yüzde 246, marketlerde yüzde 219, gıda harcamalarında ise yüzde 196 artış gösterdi.

Türkiye’de Temassız Visa Kart Sayısı 8,5 Milyona Ulaştı
Temassız kartlar ve temassız ödeme işlemleri Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de hızla yaygınlaşıyor. Tezel Türkiye ile ilgili şunları söyledi: “Temassız ödemelerin Türkiye’de de hızla yaygınlaştığını görüyoruz. Temassız terminal sayısının 300 bini aştığı Türkiye’de, temassız Visa kart sayısı da 8.5 milyona ulaştı. Temassız işlem sayısının önümüzdeki dönemde hızlanarak artmasını bekliyoruz; çünkü 2016 itibariyle yeni verilen tüm POS’ların temassız özellikli olması bekleniyor”.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun