Eğilimler/Teknolojiler 19 HAZİRAN 2013 / 10:37

Araştırmacılar, dünyanın en büyük nöral ağını oluşturmak için GPU'ları kullanıyor

Nesne, konuşma, ses, görüntü ve video tanıma olanaklarını büyük ölçüde geliştirmek için GPU hızlandırmalı makineyle öğrenme ve veri sondajı kullanılıyor. 

NVIDIA bugün, insan beyninin nasıl öğrendiğini modellemek için dünyanın en büyük yapay nöral ağını oluşturmak üzere Stannford Üniversitesi'nde bir araştırma ekibi ile birlikte çalıştığını duyurdu. Bu ağ, 2012 yılında Google tarafından geliştirilen ve rekor kıran ağdan 6,5 kat daha büyük.

Bilgisayar tabanlı nöral ağlar nesneleri, kişileri, insan seslerini ve diğer sesleri insanların tanıdığı gibi tanıma dahil olmak üzere beyninin davranışının nasıl modelleneceğini "öğrenme" yeteneğine sahiptir.

Ancak, büyük ölçekli nöral ağların oluşturulması hesaplama açısından son derece maliyetli. Örneğin, Google bir dizi YouTube videoda kedileri tanımayı öğrenen nöral ağını geliştirmek için yaklaşık 1.000 CPU tabanlı sunucu, yani 16.000 CPU çekirdeği kullandı. Ağ, nöronlar arasınndaki bağlantıları sanal olarak temsil eden 1,7 milyar parametre içeriyordu.

Üniversitenin Yapay Zeka Laboratuvarı direktörü Andrew Ng tarafından yönetilen Stanford ekibi ise, ağın oluşturduğu büyük verilerin işlenmesini hızlandırmak için NVIDIAGPU'ları kullanan yalnızca üç sunucu ile aynı büyüklükte bir ağ oluşturdu. Ekiponra, 16 NVIDIA GPU ile Google'ın 2012 yılında duyurduğu ağdan 6,5 kat daha büyük olan 11,2 milyon parametreli bir nöral ağ oluşturdu.

Nöral ağ ne kadar büyük ve güçlü olursa, nesne tanıma gibi işleri o kadar doğru bir şekilde yaparak bilgisayarların insan davranışını modellemesine olanak veriyor. Stanford araştırması ile ilgili bir yazı dün Makineyle Öğrenme ile İlgili Uluslararası Konferansta yayınlandı.

NVIDIA Tesla Hızlandırmalı Hesaplama İş Birimi genel müdürü Sumit Gupta, "CPU'lara göre önemli derecede daha yüksek seviyelerde hesaplama performansı sunan GPU hızlandırıcılar, büyük ölçekli nöral ağ modellemesini geniş kitlelere ulaştırıyor" dedi. "Artık tüm araştırmacılar veya şirketler, yalnızca birkaç GPU hızlandırmalı sunucu ile gerçek hayattaki sorunları çözmek üzere makineyle öğrenme kullanabilecek."

GPU hızlandırıcılar bilgisayarla öğrenmeyi güçlendiriyor
Yapay zeka alanının hızla büyüyen bir kolu olan makineyle öğrenme, bilgisayarların doğrudan programlanmadan çalıştırılması bilimidir. Makineyle öğrenme, geçtiğimiz on yılda bizlere kendi kendine giden arabalar, etkin web tarama ve insan genomunun çok daha iyi anlaşılması gibi olanaklar sundu. Birçok araştırmacı, insan seviyesinde yapay zekaya doğru gelişme sağlamada bunun en iyi yol olduğuna inanıyor.

NVIDIA, bu hafta 16-20 Haziran tarihleri arasında Almanya Leipzig'de yapılacak 2013 Uluslararası Süper Hesaplama Konferansında 220 No'lu standda ürünlerini sergileyecek.

 
ETİKETLER : GPU nvidia
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun