Eğilimler/Teknolojiler 13 TEMMUZ 2015 / 13:19

3D yazıcıyla köprü inşa ediliyor

Amsterdam'da 3D yazıcı robotlarıyla kanalın iki yakasını birleştirecek köprü inşa ediliyor.1984’te Charles Hull tarafından 3D yazıcı teknolojisi ilk kez 3 boyutlu nesne üretimi için kullanılmıştı. Gelişen teknolojiler, artan ihtiyaçlar ile birlikte 3D yazıcıların kullanım alanları genişledi. Günümüzde yapay burundan, pizza yapımına kadar akla gelebilecek her şeyi üreten 3D yazıcılar, bu sefer Hollanda’da köprü inşa ediyor.

Almanya’da 3D yazıcı robotları üreten firma MX3D, Amsterdam’daki kanallardan birinin üzerine 3D yazıcı ile köprü inşa etmeye başladı.Proje sürecinde yazılım firmaları Autodesk ve inşaat firması Heijmans’tan destek alınıyor. Otonom robotları gibi hareket eden 3D yazıcılar, insan gücünden bağımsız bir şekilde köprüyü basacaklar.Köprünün inşaatı Eylül ayında başlayacak. Hollandalı mühendisler bu projelerinde başarı elde ettikleri taktirde, ileride gerçekleşecek herhangi bir kaza veya afet durumunda otonom 3D yazıcılarla altyapının tekrar kurulmasında kullanılabilecek.

Yakın zamanda evlerde bile kullanılacak olan 3D yazıcının, üretim teknolojisinde bir devrim yaratacağı günler ve geleceği değiştireceği günler çok uzak gözükmüyor.