Donanim 09 MART 2010 / 13:42

Zorla güzellik olmaz!

F-Q klavye tartışmalarında hep savunduğum F klavye üreticilere zorunlu hale getiriliyor. Hayırlı olsun Türkiye!

F-Q klavye tartışmalarında hep savunduğum F klavye üreticilere zorunlu hale getiriliyor. Hayırlı olsun Türkiye!

Yıllardır tartışılır durur. F klavye mi yoksa Q klavye mi Türkçe'ye daha uygun diye. Aslında bunu tartışmak abesle iştigal ve F klavyenin uluslararası yarışmalardaki başarısı da yadsınamaz bir gerçek. Ancak AKP iktidarı Q klavyeyi yok etmek adına bence saçma sapan bir karara imza attı ve üreticilere F klavye üretimini zorunlu hale getirdi.

Duygularım Arapların Arapça klavye kullanırken Türklerin İngilizce'den bozma klavye kullanmasının, dahası bunu gençlere öğretmenin yanlış olduğu yönünde. Ancak yine aynı duygularım üreticileri zorlayarak da F klavyenin yaygınlaştırılamayacağını savunuyor. Anlayacağınız karmaşık duygular içindeyim.

Yaklaşık 23-24 yıldır bilgisayar kullanıyorum ve işim gereği de sürekli yazıyorum. Ancak ilk bilgisayarım Commodore 64'ün Q klavyesi olduğu için alıştığım ve sürekli kullandığım klavye de Q. Hatta bütün uğraşılarıma rağmen de F'e alışamadım, belli ki bunun için ders almam lazım.

Neyse, benim kurtarılamaz vaka olduğumu düşünürsek ve gençlerin Q değil F klavye öğrenmesinin daha doğru olacağı konusunda aynı fikirdeysek neden bunu üreticilere zorunlu hale getiriyoruz da şakır şakır eğitim ihalelerine girip Q klavyeli bilgisayarları ilköğretim okullarımıza sokan şirketlere karşı bir çare üretmiyoruz diye sorasım geliyor? Sizce bu soruma bir cevap veren olur mu?

İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle...

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun