Donanim 13 ŞUBAT 2012 / 15:18

Zarardan kaçış yok

Olympus zarardan kaçamıyor

Japon kamera üreticisi Olympus, bir tarafta muhasebe işlem skandalı ile mücadele ederken, 2011 Aralık’ta sona eren dokuz aylık dönemde de zarar açıklamaktan kurtulamadı.BBC News haberine göre, şirket söz konusu dönemde 33,09 milyar yen, yani 426 milyon dolar zarar açıkladı. Bir önceki yılın aynı döneminde ise şirket 5,84 milyar yen kâr elde etmişti.

Öte yandan şirket, 20 yıla yakın zamandır oluşan 1,7 milyar dolarlık zararları gizlediğini de kabul etti. Şirketin tahmini, 2012 Mart’ında sona erecek 1 yıllık dönemde 32 milyar yen zarar açıklaması yönünde.

Bu arada şirket, eski CEO Michael Woodford’un Ekim 2011’de muhasebe hilelerini fısıldamasının ardından, Nisan ayında eski kurul üyelerini sorgulamaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında kamuoyuna yansıyan skandal, şirket hisselerinin değerinin de yarı yarıya azalmasına neden olmuştu.

Woodford, şirketin muhasebe uygulamaları ile ilgili soru işaretlerini artırdığı gerekçesiyle işten çıkartıldığını iddia etmiş, İngiliz tıbbi cihaz şirketi Gyrus’un alımı sırasında finansal danışmanlara Olympus tarafından yapılan 687 milyon dolarlık ödemeyi sorguladığını bildirmişti. İlk etapta bu suçlamaları kabul etmeyen şirket, daha sonra yaptığı açıklamada ise zararları sakladığını kabul etti ve konuyla ilgili 19 yöneticiye dava açtı.

Olympus’a Tokyo Borsası’nda işlem izni Ocak ayında verildi. Ama ödemesi gereken yüklü bir zarar da var.