Donanim 13 ŞUBAT 2012 / 15:18

Zarardan kaçış yok

Olympus zarardan kaçamıyor

Japon kamera üreticisi Olympus, bir tarafta muhasebe işlem skandalı ile mücadele ederken, 2011 Aralık’ta sona eren dokuz aylık dönemde de zarar açıklamaktan kurtulamadı.BBC News haberine göre, şirket söz konusu dönemde 33,09 milyar yen, yani 426 milyon dolar zarar açıkladı. Bir önceki yılın aynı döneminde ise şirket 5,84 milyar yen kâr elde etmişti.

Öte yandan şirket, 20 yıla yakın zamandır oluşan 1,7 milyar dolarlık zararları gizlediğini de kabul etti. Şirketin tahmini, 2012 Mart’ında sona erecek 1 yıllık dönemde 32 milyar yen zarar açıklaması yönünde.

Bu arada şirket, eski CEO Michael Woodford’un Ekim 2011’de muhasebe hilelerini fısıldamasının ardından, Nisan ayında eski kurul üyelerini sorgulamaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında kamuoyuna yansıyan skandal, şirket hisselerinin değerinin de yarı yarıya azalmasına neden olmuştu.

Woodford, şirketin muhasebe uygulamaları ile ilgili soru işaretlerini artırdığı gerekçesiyle işten çıkartıldığını iddia etmiş, İngiliz tıbbi cihaz şirketi Gyrus’un alımı sırasında finansal danışmanlara Olympus tarafından yapılan 687 milyon dolarlık ödemeyi sorguladığını bildirmişti. İlk etapta bu suçlamaları kabul etmeyen şirket, daha sonra yaptığı açıklamada ise zararları sakladığını kabul etti ve konuyla ilgili 19 yöneticiye dava açtı.

Olympus’a Tokyo Borsası’nda işlem izni Ocak ayında verildi. Ama ödemesi gereken yüklü bir zarar da var.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun