Donanim 22 MART 2010 / 14:10

Yurtdışında mağaza açana destek

Yurtdışına ofis veya mağaza açmayı düşünüyorsanız bu destekler tam size göre.

Yurtdışına ofis veya mağaza açmayı düşünüyorsanız bu destekler tam size göre.


Yurtdışında ofis veya mağaza açmayı planlıyor, işletme ve marka tanıtım faaliyetlerinde bulunmak istiyorsanız bu konudaki desteklerden faydalanabilirsiniz.

Bu kapsamda şu faaliyetler desteklenmektedir:

Mağazalar Ofis ve showroomlar Depolar Tanıtım faaliyetleri Yurtdışı marka tescil faaliyetleri

1. Mağazaların Desteklenmesi:

a. Demirbaş ve dekorasyon giderleri, yüzde 50 oranında ve en fazla 40 bin dolar,b. Kira giderleri, yüzde 50 oranında ve yıllık en fazla 80 bin dolara kadar desteklenir.

Ticari şirketler ve/veya bu şirketlerin yurtdışında faaliyet gösteren şirket/şubeleri tarafından yurtdışında mağaza açılması halinde ise mağazanın:

a. Demirbaş ve dekorasyon giderleri, yüzde 50 oranında ve en fazla 30 bin dolar,b. Kira giderleri, yüzde 50 oranında ve yıllık en fazla 60 bin dolara kadar desteklenir.

SDS'ler ve/veya bu şirketlerin yurtdışında faaliyet gösteren şirket/şubeleri tarafından yurtdışında mağaza açılması halinde mağazanın:

a. Demirbaş ve dekorasyon giderleri, yüzde 60 oranında ve en fazla 60 bin dolar,b. Kira giderleri, yüzde 60 oranında ve yıllık en fazla 120 bin dolara kadar desteklenmektedir.

2. Ofis ve Showroomların Desteklenmesi:

Sınai/ticari veya yazılım şirketleri ile DTSS'ler ve/veya bu şirketlerin yurtdışında faaliyet gösteren şirket/şubeleri tarafından yurtdısında ofis/showroom açılması halinde, ofis/ showroomun:

a. Demirbas ve dekorasyon giderleri yüzde 50 oranında ve en fazla 25 bin dolar,b. Kira giderleri yüzde 50 oranında ve yıllık en fazla 50 bin dolara kadar desteklenir.

Ticari şirketler ve/veya bu şirketlerin yurtdışında faaliyet gösteren şirket/şubeleri tarafından yurtdışında ofis/showroom açılması halinde ofis/showroomun:

a. Demirbaş ve dekorasyon giderleri yüzde 50 oranında ve en fazla 20 bin dolar,b. Kira giderleri yüzde 50 oranında ve yıllık en fazla 40 bin dolara kadar desteklenir.

SDS'ler ve/veya bu şirketlerin yurtdışında faaliyet gösteren şirket/şubeleri tarafından yurtdışında ofis/showroom açılması halinde ofis/showroomun:

a. Demirbaş ve dekorasyon giderleri yüzde 60 oranında ve yıllık en fazla 30 bin dolar,b. Kira giderleri, yüzde 60 oranında ve yıllık en fazla 60 bin dolara kadar desteklenir.

3. Depoların Desteklenmesi:

Sınai/ticari veya yazılım şirketleri ile DTSS'ler ve/veya bu şirketlerin yurtdışında faaliyet gösteren şirket/şubeleri tarafından yurtdışında depo açılması halinde:

a. Demirbaş giderleri yüzde 50 oranında ve en fazla 25 bin dolara kadar,b. Kira ve/veya hizmet giderleri yüzde 50 oranında ve yıllık en fazla 50 bin dolara kadar desteklenir.

Ticari şirketler ve/veya bu şirketlerin yurtdışında faaliyet gösteren şirket/şubeleri tarafından yurtdışında depo açılması halinde:

a. Demirbaş giderleri yüzde 50 oranında ve en fazla 20 bin dolar,b. Kira ve/veya hizmet giderleri yüzde 50 oranında ve yıllık en fazla 40 bin dolara kadar desteklenir.

SDS'ler ve/veya bu sirketlerin yurtdışında faaliyet gösteren şirket/şubeleri tarafından yurtdışında depo açılması halinde:

a. Demirbaş giderleri yüzde 60 oranında ve en fazla 30 bin dolar,b. Kira ve/veya hizmet giderleri, yüzde 60 oranında ve yıllık en fazla 60 bin dolara kadar desteklenir.

4. Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi

Yurtdışı birimi bulunan,

a. DTSS ve SDS'lerin ürünleriyle ilgili olarak yurtdışında gerçekleştireceği reklam, tanıtım ve pazarlama giderleri yüzde 50 oranında ve yıllık en fazla 300 bin dolar,b. Yurtiçi marka tescil belgesine sahip şirketlerin ürünleriyle ilgili olarak yurtdışında gerçekleştireceği reklam, tanıtım ve pazarlama giderleri, yüzde 50 oranında ve yıllık en fazla 150 bin dolar,c. Yurtiçi marka tescil belgesi bulunmayan şirketlerin Türk ürünleriyle ilgili olarak yurtdışında gerçekleştireceği reklam, tanıtım ve pazarlama giderleri, yüzde 50 oranında ve yıllık en fazla 75 bin dolara kadar desteklenir.

Yurtdışı birimi bulunmayan, ancak yurtiçi ve tanıtım yapacağı ülkede marka tescil belgesine sahip DTSS, SDS ve şirketlerin ürünleriyle ilgili olarak yurtdışında gerçekleştireceği reklam, tanıtım ve pazarlama giderleri yüzde 50 oranında ve yıllık en fazla 50 dolara kadar desteklenir.

5. Yurtdışı Marka Tescil Faaliyetlerinin Desteklenmesi:

DTSS, SDS ve sirketlerin yurtiçi marka tescil belgesine sahip oldukları markalarının yurtdısında tescili ve korunmasına ilişkin giderleri, yüzde 50 oranında ve yıllık en fazla 20 bin dolara kadar desteklenmektedir.

Tüm bu desteklerden faydalanmak için koşullarınızın yeterli olup olmadığını öğrenmek ve uzman uzman görüşününe başvurmak için size özel hazırladığımız formu doldurabilir ve Etkin Proje ile doğrudan iletişime geçebilirsiniz.